zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Jeszcze trzy miesiące temu nikt nie dawał szans Ukrainie na otrzymanie statusu kandydata do UE

18:30, 24.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Jeszcze trzy miesiące temu w Wersalu – a potem w Brukseli – nikt nie dawał szans Ukrainie na otrzymanie statusu kandydata do UE – oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak stwierdził, doprowadziły do tego szeroko zakrojona akcja dyplomatyczna i rozmowy polityczne, przede wszystkim ze strony polskiej.


Podziel się:   Więcej

W piątek po południu zakończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej, poświęcony m.in. wojnie w Ukrainie i jej skutkom, a także perspektywie członkostwa Ukrainy, Mołdawii i państw Bałkanów Zachodnich w UE. W czwartek unijni liderzy zdecydowali o przyznaniu statusu kandydata do Unii Ukrainie i Mołdawii.

Konkluzjom zakończonego szczytu premier Mateusz Morawiecki poświęcił swój piątkowy wpis na Facebooku.

Szef rządu podkreślił, że jeszcze trzy miesiące temu w Wersalu – a potem w Brukseli – nikt nie dawał szans Ukrainie, na otrzymanie statusu kandydata do UE.

To szeroko zakrojona akcja dyplomatyczna i rozmowy polityczne - przede wszystkim ze strony polskiej – do tego doprowadziły – napisał.

Zaznaczył, że dla walczącej Ukrainy jest to niezwykle ważne. – Jest to bardzo głęboka, strategiczna zmiana, która doprowadzi - wierzę w to bardzo mocno - do uwolnienia jej w jak najkrótszym czasie –podkreślił premier.

Jak napisał, obok ogromnej roli prezydenta Andrzej Duda, chciał podziękować także Komisji Europejskiej, która także odegrała bardzo pozytywną rolę w inspirowaniu kolejnych krajów, by ustąpiły ze stawianego oporu.


Premier: Nie może być tak, że Europa zostawia Ukrainę na pastwę Rosji dlatego, że jest poza UE
„Zatwierdziliśmy 9 miliardów euro pomocy dla Ukrainy - aby służby publiczne tego państwa mogły dalej funkcjonować pomimo trwającej wojny” – przypomniał.

Dodał, że w konkluzjach znalazły się także zapisy o pomocy wojskowej, ponieważ przewaga rosyjskiej artylerii jest nawet osiem czy dziesięć razy większa.

„Ciężko walczyć z tak przeważającą siłą wroga, dlatego Polska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i państwa Bałtyckie pomagają w dostawach broni” – dodał.

„Na długo przed wybuchem wojny przestrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskich surowców naturalnych, które teraz są bronią w rękach Putina” – zauważył premier.

„Dziś Niemcy przyznają nam w całej rozciągłości rację, rozmawiamy o tym, jak zapobiec kryzysowi energetycznemu w całej Unii Europejskiej na jesieni, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy” – stwierdził.


Morawiecki: Jest zgoda w UE na 9 mld euro wsparcia dla Ukrainy
Premier zwrócił również uwagę, że „teraz Rosja chce wywołać głód w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie – a przez to doprowadzić do wielkiej fali migracji – dlatego Unia Europejska powinna pomóc przyspieszyć eksport zboża i żywności z Ukrainy”.

„To niezwykle ważne by z wyprzedzeniem reagować na problemy, z którymi będziemy się mierzyć za kilka miesięcy” – wskazał szef rządu.


„KE będzie pracowała nad wsparciem Polski i Rumunii w transporcie ukraińskiego zboża”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych