zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: KE powinna podjąć działania na rzecz wyeliminowania luk podatkowych

21:48, 22.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Komisja Europejska powinna „chwycić byka za rogi” i podjąć działania na rzecz wyeliminowania luk podatkowych; jeżeli tak się stanie, to szanse na realnie większy unijny budżet znacząco wzrosną – powiedział w środę w Davos premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

W środę w Domu Polskim w Davos odbyła się debata, w której uczestniczyli – obok polskiego premiera – szef OECD Jose Angel Gurria oraz minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire. Debata dotyczyła przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego raportu na temat podatkowych nadużyć w Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu stwierdził, że jeśli chodzi o płacenie podatku VAT Polska przed 2015 rokiem była jednym z najsłabiej wypadających krajów w UE z luką 25-27 proc.

– Dzisiaj jesteśmy wśród najlepszych, z około 8-procentową luką. To ogromna zmiana dla naszej gospodarki – powiedział szef rządu.

Jak mówił, udało się to osiągnąć poprzez zmianę systemu podatkowego - obniżenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw i jednocześnie próbę wyeliminowania możliwości stosowania wszystkich niedozwolonych unikania płacenia podatków.

– Wykonaliśmy swoją pracę a teraz jest doskonała szansa, by zmian została wprowadzona w całej UE (...) Komisja Europejska powinna chwycić byka za rogi i zacząć właściwe działania w celu wyeliminowania wszystkich luk, karuzel VAT-owskich – powiedział Morawiecki.


Morawiecki: Namawiam wszystkich, żeby zajęli się rajami podatkowymi
„Powinniśmy mieć ambitny budżet”

Premier Morawiecki podkreślił, że jeżeli tak się stanie, to szanse na realnie większy unijny budżet znacząco wzrosną.

– Jeśli chcemy mieć ambitną politykę europejska dotyczącą innowacji, klimatu, tzw green deal, to myślę, że powinniśmy mieć również ambitny budżet – powiedział.

Zaznaczył, że wpływy do takiego ambitnego budżetu można osiągnąć poprzez wyeliminowanie przynajmniej części nadużyć podatkowych.


Premier: Uzgodniliśmy z prezesem AstraZeneca nowe inwestycje

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych