zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Kolejne projekty dla Śląska na 5 mld zł zatwierdzone

18:30, 10.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– W czwartek zostały zatwierdzone kolejne projekty dla Śląska na 5 mld zł; ponad miliard złotych przeznaczony został na program dla uczelni województwa śląskiego – powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

– Śląsk zawsze był kluczem do wielkości przemysłowej, gospodarczej, a w ślad za tym również politycznej, w Europie centralnej, nie tylko w Polsce, bo różnie toczyły się losy w ostatnich kilkuset latach – podkreślał premier podczas spotkania w Muzeum Śląskim w Katowicach podsumowującym dwa lata realizacji „Programu dla Śląska”.

Jak dodał, dziś tę „szczególną perłę” trzeba w odpowiedni sposób wykorzystać i zagospodarować. Stąd – jak zaznaczył – dwa lata temu został zaproponowany „Program dla Śląska”.

– Z ogromną przyjemnością chce dzisiaj powiedzieć, że podpisujemy, podjęliśmy decyzję o podpisaniu kilku podstawowych umów na rozwój infrastruktury w województwie śląskim, a mianowicie - pierwszy to wielki projekt na drogę ekspresową Mysłowice – Bielsko-Biała i kolejny na ponad 1 mld zł tj. obejście Węgierskiej Górki – z dawna oczekiwane projekty – mówił Morawiecki.


 
 
 
...
 
Projekty dla Śląska na 5 mld zł

Premier poinformował, że w czwartek został zatwierdzone także kolejne projekty dla Śląska na 5 mld zł.

– Projekty, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska, ale też do zwiększenia szans na przyciągniecie nowych biznesów, nowych przedsiębiorców tutaj na Śląsk, a to jest przecież szalenie ważne, żeby tej pracy było jeszcze więcej, bo wtedy jeszcze więcej ludzie będą mogli zarabiać – mówił.Morawiecki: Śląsk jest symbolem patriotyzmu i nowoczesności
Ponad miliard złotych na program dla uczelni woj. śląskiego

Premier ocenił, że w pomysłach gospodarczych i biznesowych za mało jest polskiej nauki, polskiej myśli technicznej, polskich projektantów i wynalazców. – Dlatego przeznaczyliśmy specjalnie ponad miliard złotych na program dla uczelni województwa śląskiego – oświadczył.

Dodał, że takie programy były wcześniej stosowane w Polsce dla innych uczelni takich jak Uniwersytet Jagielloński, czy Uniwersytet Warszawski. – Jednak tutaj jest ogromny potencjał techniczny, inżynierski, projektowy i przemysłowy, czyli to, co stanowi o sile Śląska. Ponieważ ta wielka historia przemysłu śląskiego nie jest żadną kulą u nogi, nie jest żadnym piątym kołem u wozu, jest kołem zamachowym całego przemysłu śląskiego. A w ślad za tym kołem zamachowym przemysłu całej Polski – powiedział szef rządu.

„Śląsk będzie perłą w koronie polskiego i europejskiego przemysłu”

> – Proponowany przez PiS „Program dla Śląska” spowoduje, że ten region, jak było to niegdyś, będzie też w przyszłości kołem zamachowym i perłą w koronie polskiego i europejskiego przemysłu – powiedział premier Morawiecki.

> Szef rządu podczas spotkania podsumowującego efekty dwóch lat realizacji „Programu dla Śląska” zapowiedział, że negocjacje dotyczące m.in. polityki klimatycznej, prowadzone przez rząd w Unii Europejskiej, będą uwzględniały cele społeczne i gospodarcze, które – jak podkreślił – są jednym bytem.

„Program dla Śląska” będzie służył ludziom

Morawiecki powiedział, że ze Śląska wywodzi się kilku znakomitych ministrów. Wymienił tu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożenę Borys-Szopę, wiceministra energii Agama Gawędę oraz wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda.

– Mamy gwarancję, że we wszystkich wymiarach „Program dla Śląska” będzie służył ludziom, rodzinom śląskim, temu, żeby ta wspaniała śląska tradycja – połączenia etosu pracy, patriotyzmu, wiary w przyszłość, ciężkiej pracy, wyjątkowych zdolności i umiejętności technicznych, artystycznych, żeby one przełożyły się na rozwój Polski w kolejnych dziesięcioleciach – mówił szef rządu.

– Jestem przekonany, że „Program dla Śląska”, który przygotowaliśmy, ta droga, którą wytyczyliśmy, spowoduje, że Śląsk, jak było to niegdyś, tak będzie też w przyszłości, będzie i kołem zamachowym i perłą w koronie polskiego i europejskiego przemysłu – powiedział szef rządu.

Premier zainaugurował platformę internetową „Programu dla Śląska”

Działanie internetowej platformy informacyjno-komunikacyjnej rządowego „Programu dla Śląska” zainaugurował premier Morawiecki.

Narzędzie dostępne pod adresem: programdlaslaska.pl opracowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jak powiedziała wiceprezes KSSE prof. Barbara Piontek, Program dla Śląska funkcjonuje już dwa lata i jest bardzo mocno osadzony w sferze realnej. – Ale dzisiaj przenosimy się też do świata wirtualnego – zaznaczyła.

Piontek wyjaśniła, że platforma informacyjno-komunikacyjna programdlaslaska.pl jest skierowana do wszystkich mieszkańców Śląska. – Ponieważ my, jako mieszkańcy Śląska, wiemy, co to znaczy, gdy państwo, gdy rząd, eksploatuje Śląsk. Doskonale wiemy, co to znaczy, gdy o Śląsku zapomina się, ale my uczymy się, co to znaczy, że rząd stawia na Śląsk – deklarowała.

Wiceprezes KSSE wskazała, że platforma „ma komunikować, ma mówić mieszkańcom, mają oni na niej odkrywać, jak Śląsk się rozwija”; ma ona być także formą kontroli realizacji programu, a także platformą komunikacyjną dla mediów.

Pierwotnie zainaugurowany dwa lata temu Program dla Śląska obejmował 73 przedsięwzięcia o łącznej wartości wynoszącej 42,1 mld zł. We wrześniu ub. roku minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński informował o dodaniu do nich 14 kolejnych przedsięwzięć – o łącznej wartości ok. 13,2 mld zł

W prezentacji przedstawionej po uruchomieniu platformy poinformowano, że obecnie Program dla Śląska zawiera 116 przedsięwzięć o łącznej wartości ok. 62 mld zł (z czego zaangażowanych jest już ok. 48 mld zł).

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
  • Rozpoczęcie czwartej konferencji z cyklu „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości”
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych