zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u

18:31, 23.09.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w piątek, że Komitet Obrony Robotników był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL–u, a także organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ „Solidarność”.


Podziel się:   Więcej

Premier przypomniał w swoich mediach społecznościowych, że „dzisiaj w Belwederze, w 46. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników, prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego jego założycieli i działaczy: Antoniego Macierewicza, Mirosława Chojeckiego i Piotra Naimskiego”

– Dzięki ich odwadze i poświęceniu, represjonowani robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka oraz ich rodziny, mogli uzyskać pomoc prawną i finansową – zaznaczył premier.

– KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL–u, a także organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ „Solidarność” – dodał Morawiecki.


Macierewicz: Przyjmujemy to odznaczenie w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość

Powstanie KOR-u


Komitet Obrony Robotników (KOR) powstał 23 września 1976 r. – jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL–u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, pierwszego za „żelazną kurtyną” niezależnego związku zawodowego.

KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom.

Za datę powstania KOR uznaje się 23 września 1976 roku – dzień publikacji „Apelu do społeczeństwa i władz PRL”, pod którym podpisało się 14 opozycjonistów: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński.
Prezydent Andrzej Duda (L) oraz odznaczony Orderem Orła Białego Mirosław Chojecki (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Sygnatariusze apelu informowali w nim o powstaniu KOR–u i wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

Nieco później dołączyli do KOR–u m.in.: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Bogdan Borusewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik.

Jesienią 1977 roku, po amnestii dla represjonowanych po wydarzeniach z 1976 roku, KOR przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR. Rozwinął działalność wydawniczą w drugim obiegu i miał wpływ na powstanie ośrodków oporu w wielu miastach, m.in. studenckich SKS–ów i robotniczych WZZ. Zaowocowało to wydarzeniami sierpnia 1980 roku. KSS „KOR” rozwiązał się w 1981 roku, a komunikat o jego rozwiązaniu odczytał na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” nestor Komitetu, prof. Edward Lipiński. W sumie w latach 1976–81 członkami KOR i KSS „KOR” było trzydzieści kilka osób. Wśród obecnych parlamentarzystów jest dwóch członków Komitetu – Antoni Macierewicz (poseł PiS) i senator KO Bogdan Borusewicz.


Prezydent odznaczył Orderami Orła Białego założycieli i działaczy KOR

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych