zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Krajowy Plan Odbudowy zakłada wzrost konkurencyjności gospodarki

17:59, 26.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Krajowy Plan Odbudowy opiera się na pięciu filarach, pierwszy z nich to odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki. Projekty w ramach tego filaru mają prowadzić do wzrostu wydajności i produktywności gospodarki – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Prezentując na piątkowej konferencji prasowej kierowany do konsultacji Krajowy Plan Odbudowy premier powiedział, że opiera się on na pięciu filarach, pierwszym z nich jest odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki.

Podkreślił, że trzeba zwiększyć produktywność i wydajność gospodarki, co prowadzi do tego, że życie poszczególnych obywateli, pracowników może być lepsze.

Na tym nam przede wszystkim zależy, żeby Polacy więcej zarabiali, żeby praca Polaków była jak najbardziej produktywna mówił Morawiecki.

– Dlatego pierwsza grupa projektów – ta która ma prowadzić do podniesienia innowacyjności, wydajności i produktywności polskiej gospodarki to pierwszy filar Krajowego Planu Odbudowy. Już w tej jednej części, pierwszej części, jaką jest Krajowy Plan Odbudowy, część dużego programu inwestycyjnego idącego w setki miliardów złotych, przeznaczymy w jak najkrótszym terminie czasu około 20 mld zł – powiedział premier.


Premier Morawiecki zaprezentuje Krajowy Plan Odbudowy

 
 
 
...
 

Drugi filar – cyfryzacja


Cyfryzacja, tworzenie wysoko zdygitalizowanej gospodarki oraz sprawny sektor ochrony zdrowia – to drugi i trzeci filar Krajowego Planu Odbudowy. Jego szczegóły zaprezentował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd będzie w dalszym ciągu wspierał poszkodowane branże.

Krajowy Plan Odbudowy to dokument potrzebny do tego, by korzystać z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. KPO składa się z pięciu filarów - pierwszy z nich to wzrost produktywności i odbudowana konkurencyjności polskiej gospodarki.


Przyznał zarazem, że przed rządem jeszcze wiele pracy. "Doskonale zdaję sobie sprawę, że są sektory gospodarcze, które borykają się cały czas z ogromnymi problemami - stąd nasze tarcze: tarcza branżowa, tarcze finansowe" - dodał premier.

Trzeci filar – sprawny sektor zdrowia


Trzeci filar KPO to sprawny sektor zdrowia. Szef rządu zwrócił uwagę, że w walce z pandemią COVID-19 bardzo pomogły elektroniczne recepty, skierowania i zwolnienia.

– Ale cały spójny system ochrony zdrowia, sprawnie odpowiadający na wyzwania pandemiczne, ale oczywiście nie tylko, bo chcemy i musimy patrzeć na ten świat po COVID-19 jako najlepszy możliwy poziom dostępności usług zdrowotnych – przekonywał premier.

Jak dodał, na ten cel z KPO przeznaczonych zostanie blisko 20 mld złotych.

Czwarty filar – mobilna, inteligentna Polska


– Na całą transformację energetyczną w ramach Umowy Partnerstwa, Krajowego Programu Odbudowy i środków krajowych przeznaczymy ponad 250 mld zł – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Czwarty filar – mówił Morawiecki – to mobilna, inteligentna Polska. – Wsparcie niskoemisyjnego transportu publicznego, transportu między miastami, wsparcie kolei. To coś co dzisiaj jest niezwykle ważne też w przypadku inwestycji rozwojowych. Tu będziemy alokować około 25 mld zł z Krajowego Programu Odbudowy – oświadczył.

Piąty filar – zmiany w zakresie klimatu


Premier dodał, że piąty filar, to zmiany w zakresie klimatu, na które musimy odpowiedzieć, czyli – wskazał – transformacja energetyczna.

– Na całą transformację energetyczną w ramach Umowy Partnerstwa, Krajowego Programu Odbudowy i środków krajowych przeznaczymy ponad 250 mld zł. To są dodatkowe środki wynegocjowane i alokowane z rożnych programów – powiedział szef rządu.

– Te inwestycje w zieloną gospodarkę pomogą nam również w budowie polskiej konkurencyjności, konkurencyjności szeregu polskich przemysłów – dodał Morawiecki.

„Chcemy zaproponować szereg wielkich inwestycji”


– Ze wsparciem Krajowego Planu Odbudowy chcemy zaproponować szereg wielkich programów inwestycyjnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji inaugurującej konsultacje Krajowego Planu Odbudowy.

Szef rządu podkreślał, że w ramach tego planu rząd chce przebudować system finansów, system podatkowy, zainwestować w edukację dzieci i młodzieży, a także zainwestować w Polskę cyfrową.

– Przede wszystkim ze wsparciem Krajowego Programu Odbudowy chcemy zaproponować szereg wielkich programów inwestycyjnych – zaznaczył. Mają to być wielkie inwestycje takie jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej, ale również inwestycje wielkie z powodu tego, że „będą docierać do wszystkich gmin i wszystkich powiatów”.

– To, co jest znakiem firmowym rządów Zjednoczonej Prawicy, a więc rozwój zrównoważony, będziemy kontynuować i rozwijać twórczo w ramach nowego europejskiego ładu – powiedział Morawiecki.

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych