zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnym kształcie elementem kompromisu

15:30, 19.05.2022;   autor: akune;   źródło: IAR

– Likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnym kształcie jest elementem kompromisu osiągniętego w rozmowach z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z wcześniejszymi projektami rządowymi oraz obecnie rozpatrywanym projektem prezydenckim powołana zostanie Izba Odpowiedzialności Sędziowskiej, która będzie weryfikowała odpowiedzialność sędziów.

Szef rządu podkreślił, że kary nakładane przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego nie mają podtekstu politycznego.

Blisko 90 proc. postępowań dyscyplinarnych dotyczyło sędziów, którzy jeździli po pijanemu, albo dopuścili się gwałtu czy kradzieży.

– Nasi przeciwnicy polityczni próbują w sztuczny sposób upolitycznić ten spór. Prawda jest zupełnie inna, chcemy doprowadzić do zwiększenia efektywności wymiaru sprawiedliwości – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w projekcie rozpatrywanym obecnie przez posłów jest przewidziana procedura odwołania od nałożonych do tej pory kar dyscyplinujących sędziów.


Müller: Najpierw akceptacja KPO przez KE, potem głosowanie projektu ws. SN
Polski rząd osiągnął kompromis w rozmowach z Komisją Europejską w sprawie wypłat środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy.

W trzecim kwartale tego roku planowane jest złożenie pierwszego wniosku o płatność w ramach KPO.

W sumie w ramach programu odbudowy gospodarki po pandemii Polska ma otrzymać blisko 24 mld euro w formie grantów i 11,5 mld jako pożyczkę.


Premier Morawiecki: Krajowy Plan Odbudowy zatwierdzony

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych