zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Litwy odbierze Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP

22:06, 13.07.2020;   autor: msies;   źródło: IAR, PAP

Z wizytą do Polski przybędzie we wtorek premier Litwy Saulius Skvernelis. Szef litewskiego rządu odbierze z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Po południu spotka się z władzami naszego kraju, a następnego dnia weźmie udział w obchodach 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.


Podziel się:   Więcej

Szef litewskiego rządu spotka się we wtorek z premierem Mateuszem Morawieckim. Szefowie rządów będą rozmawiali na temat współpracy dwustronnej i regionalnej, w tym w szczególności omówią projekty infrastrukturalne i energetyczne (Rail Baltica, Via Baltica, GIPL, Harmony Link), które przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa i rozwoju regionu.

Premierzy będą także dyskutowali na temat bieżących kwestii z agendy UE (negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy), współpracy euroatlantyckiej oraz relacji z najważniejszymi partnerami.

Premier Litwy Saulius Skvernelis z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odbierze jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Zostanie mu ono wręczone w uznaniu za zasługi i wkład w zacieśnianie dialogu między oboma krajami.

Przywódcy odbędą również rozmowy poświęcone współpracy Polski i Litwy w wymiarze bilateralnym, regionalnym i na forach organizacji międzynarodowych – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.


Prezydent: Relacje polsko-litewskie dawno nie były tak dobre
Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem

Litewski premier weźmie w środę udział w uczczeniu 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. W wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu w ubiegłym tygodniu Saulius Skvernelis podkreślił, że było to zwycięstwo zarówno narodu litewskiego, jak i polskiego.

– Pokazuje ono jedną z podstawowych rzeczy. Kiedy nasze narody były razem, udawało nam się pokonać każdego wroga. Natomiast gdy były między nami podziały - byliśmy okupowani i zależni od różnych imperiów – zaznaczył.

W rocznicowych obchodach weźmie udział też prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Litewski przywódca będzie pierwszą głową państwa, która odwiedzi Polskę od czasu wybuchu pandemii koronawirusa.

Apel grunwaldzki i odsłonięcie obelisku

Prezydenci, a także szefowie rządów obu krajów Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis oraz Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard wezmą udział w apelu grunwaldzkim, podczas którego wygłoszą oficjalne przemówienia i złożą wieńce pod pomnikiem upamiętniającym zwycięstwo połączonych sił polsko-litewskich nad siłami zakonu krzyżackiego.

W czasie uroczystości przywódcy Polski i Litwy wezmą także udział w ceremonii odsłonięcia powstałego z inicjatywy strony litewskiej obelisku, na którym widnieje herb Pogoni i napis w dwóch językach: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”.

Prezydenci Polski i Litwy uczczą rocznicę bitwy pod Grunwaldem

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych