zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: mafie VAT-owskie zostały pokonane

13:49, 29.01.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– W 2018 roku poziom ściągniętego VAT–u wyniósł 175 mld zł i przekroczył zakładany poziom – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w ciągu trzech lat rządów PiS „przestępcy podatkowi, mafie VAT-owskie zostały pokonane”.


Podziel się:   Więcej

Premier został zapytany na konferencji prasowej o fragment poniedziałkowych zeznań przed komisją śledczą ds VAT b. ministra finansów Jacka Rostowskiego dotyczący ściągalności VAT–u.

Szef rządu powiedział, że „walka z mafiami VAT–owskimi jest rzeczywiście już uwieńczona ogromnym sukcesem”.– W roku 2007, który stanowi pewnego rodzaju rok odniesienia, wartość referencyjną problemów związanych z VAT–em, poziom VAT do PKB, to było 8,1 proc., później to malało, aż chyba +dołek+ to był 6,8 proc. za rządów Platformy, a więc gigantyczna różnica, rzeczywiście ogromna luka – powiedział Morawiecki.

Ale – jak podkreślił – wdrożone przez obecny rząd narzędzia informatyczne w Ministerstwie Finansów – jednolitego pliku kontrolnego czy podzielonej płatności oraz weryfikacja podejrzanych przepływów na rachunkach, doprowadziła do tego, że „poziom ściągniętego VAT–u, również po zwycięstwie z mafiami VAT–owskimi, w zeszłym roku wyniósł 175 mld zł i przekroczył zakładane 167 mld zł”.

Sejm za utrzymaniem stawek VAT 23 proc. i 8 proc. na kolejny rok
 
 
 
...
 
„Mafie VAT–owskie zostały pokonane”

– I to jest niezwykle pozytywna wiadomość, to jest właśnie potęga uczciwego państwa. Te 175 mld zł, jak zestawimy z przypuszczalnym, łącznym poziomem PKB, ok. 2 bln 100 mld, to wyjdzie 8,3–8,4 proc. do PKB – powiedział Morawiecki. Dodał, że w ciągu trzech lat rządów PiS, „przestępcy podatkowi, mafie VAT–owskie zostały pokonane”.

– My to pokażemy na dokładnych wykresach, te dane jeszcze spływają, ale mogę dzisiaj to określić, a więc w pełni sfalsyfikować, zakwestionować tezę przedstawioną przez byłego ministra finansów, który niestety nie mógł sobie poradzić z tym problemem, a my pokazaliśmy, gdzie te pieniądze były i te pieniądze dzisiaj służą społeczeństwu i polskiej gospodarce – powiedział premier.

W poniedziałek przed sejmową komisją śledczą Rostowski, pytany o szacunki luki podatkowej, a w szczególności luki VAT, stwierdził, że „nikt poważnie podchodzący do sprawy nie sugeruje, że cała luka to oszustwa, kradzieże i wyłudzenia”. Wskazał, że najpierw należałoby oszacować samą lukę, a potem udział w niej oszustw.

Rostowski, przywołując m.in. dane MFW oraz zmiany wpływów do budżetu w latach 2010–2013 dowodził, że albo były one efektem bardzo skutecznego działania rządu albo dowodem na to, że największy wpływ na lukę mają zmiany we wzroście PKB.

Rostowski: Parafianowicza i Kapicę na stanowiska w MF rekomendował Schetyna

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych