zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Mamy już ponad 1300 żołnierzy zaangażowanych we wsparcie punktów medycznych

16:32, 20.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Dzisiaj na bardzo wielu polach działań walki z koronawirusem dzięki m.in. żołnierzom WOT możemy luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia - podkreślał premier Mateusz Morawiecki w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu.


Podziel się:   Więcej

– To co dzisiaj tutaj mogłem zobaczyć, to bardzo budujący obraz. Dzisiaj na bardzo wielu polach działań walki z Covidem żołnierze WOT i nie tylko wchodzą w pewną przestrzeń, która pozwala luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia - powiedział Morawiecki.

Dodał, że dzięki działaniom punktów pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa, takich jak ten w Zegrzu, „mamy do czynienia z uwolnieniem tysięcy ludzi, którzy mogą wykonywać czynności charakterystyczne dla służby zdrowia”. Podkreślił, że wydajność punktów pobrań drive-thru jest bardzo wysoka i jednocześnie stworzone warunki sanitarne są odpowiednie.

– Mamy już ponad 1300 żołnierzy zaangażowanych w bezpośrednie wsparcie punktów medycznych - powiedział premier.

Jak podkreślił, punkty drive-thru są „tak logistycznie zorganizowane”, aby można było w przyszłości dokonywać w nich szczepień. – Myślimy o tym jak ułożyć cały proces od strony społeczeństwa, żeby w szybki sposób – kiedy już będą dostępne szczepionki – przeprowadzić cały proces szczepień – powiedział szef rządu.
 
 
 
...
 
Premier zaznaczył, że sprawnie zorganizowanej pracy WOT pomaga też Żandarmeria Wojskowa.

– Pamiętajmy – wszyscy musimy trzymać się tych zasad w sposób zdyscyplinowany. To dzięki temu chronimy siebie, chronimy innych. To jest ta solidarność w praktyce – powiedział Morawiecki w Zegrzu.

Jak zaznaczył, musimy przestrzegać tych zasad, ponieważ zgodnie z badaniami, z którymi się zapoznał, noszenie maseczek i wszystkie inne obostrzenia mają sens, ponieważ zmniejszają współczynnik transmisji. – I dlatego potrzebujemy dziś szybkich regulacji, które wzmocnią nasze wysiłki w walce z Covid–19 – dodał szef rządu.

Premier powiedział, że po poniedziałkowej wizycie w bazie Agencji Rezerw Materiałowych pod Tomaszowem Mazowieckim i po wtorkowej wizycie w Zegrzu wie, że jest wsparcie specjalistów, osób zaangażowanych, zmotywowanych – zajmujących się kombatantami, seniorami, osobami starszymi, ale także dokonujących na masową skalę testów, wymazów.

– To jest bardzo potrzebne, żeby jak najszybciej zmniejszyć transmisję Covid–19 – ocenił. – Dziękuję bardzo wszystkim – dodał.

Wiceszef MON: Wojsko będzie wspierać nadal cywilne służby w walce z pandemią

– Będziemy luzować wysokiej klasy specjalistów - ratowników medycznych, pielęgniarki i pielęgniarzy - i w to miejsce będą wchodzić żołnierze, w całym kraju tworząc punkty wymazowe - powiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, który towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas wizyty w Dowództwie WOT w podwarszawskim Zegrzu.

Podkreślił, że wojsko od początku pandemii uczestniczy w działaniach przeciw rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-19. – To tysiące żołnierzy, którzy każdego dnia służą i pomagają obywatelom, cywilom - powiedział wiceminister.

Zaznaczył, że w działaniach tych biorą udział nie tylko WOT, ale także wojska operacyjne, żołnierze podlegli Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz wojskowa służba zdrowia, w tym 14 szpitali, wojskowe ośrodki medycyny prewencyjnej i sześć lotniczych zespołów ratowniczych wspierających Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Skurkiewicz zwrócił uwagę, że żołnierze udzielają także pomocy logistycznej, wspierają samorządy i domy pomocy społecznej, opiekują się też najstarszymi kombatantami. – Bardzo mocno angażujemy się w pomoc cywilnej służbie zdrowia i będziemy w dalszym ciągu to realizować - zapewnił.

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
25-11-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych