zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z premierem Szwecji

13:24, 02.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Walka z pandemią COVID–19, współpraca bilateralna, w tym także współpraca gospodarcza oraz aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej mają być tematem czwartkowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

„Tematem rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Stefanem Löfvenem, która odbędzie się w czwartek 2 lipca, będzie walka z pandemią COVID–19, współpraca bilateralna, w tym także współpraca gospodarcza oraz aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej – Wieloletnie Ramy Finansowe i Partnerstwo Wschodnie” – poinformował rzecznik rządu w komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W komunikacie wskazano, że priorytetem wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej jest obecnie walka z koronawirusem i łagodzenie społeczno–ekonomicznych konsekwencji pandemii.

„Jednym z głównych tematów rozmowy szefów rządów obu państw będzie obecna sytuacja związana z pandemią oraz możliwość dalszej współpracy w tym zakresie. Premierzy omówią także kwestie związane ze strategią Komisji Europejskiej na rzecz przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrażania szczepionek przeciwko COVID–19” – przekazał rzecznik rządu w komunikacie.
Jak dodał, europejska gospodarka w fazie wychodzenia z kryzysu potrzebuje impulsu rozwojowego. „Dlatego kolejnym zagadnieniem poruszonym podczas rozmowy będą Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2021–2027 oraz Europejski Instrument na rzecz Odbudowy. Pierwsze dyskusje na ten temat odbyły się 19 czerwca podczas wideokonferencji szefów państw i rządów Unii Europejskiej” – czytamy.

Rzecznik przypomniał w komunikacie, że Polska poparła pakiet Komisji Europejskiej obejmujący dostosowaną propozycję Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021–2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, jako podstawy do dalszej dyskusji.

„Strona polska zaznaczyła, że zaktualizowana propozycja budżetu na lata 2021–2027 wymaga nadal dyskusji – powinna być prowadzona w kontekście całego pakietu. Komisja Europejska utrzymała niektóre elementy swojej pierwotnej propozycji, które budzą wyraźny sprzeciw nie tylko Polski, ale również innych państw członkowskich” – przekazał rzecznik rządu w komunikacie.

Jak dodał, podczas rozmowy szefowie rządów omówią także kwestie związane z Partnerstwem Wschodnim, które powstało 11 lat temu z inicjatywy Polski i Szwecji. 18 czerwca odbyła się wideokonferencja Partnerstwa Wschodniego podczas której szefowie państw i rządów dyskutowali m.in. nad długoterminowymi celami w kontekście szczytu, który z powodu pandemii COVID–19 został przeniesiony na 2021 r.
Seria rozmów premiera przed szczytem Rady Europejskiej

O czwartkowej rozmowie szefa polskiego rządu z premierem Szwecji rzecznik rządu poinformował także na swoim Twitterze.

„Seria rozmów premiera Morawieckiego przed szczytem Rady Europejskiej. Dzisiaj z Przewodniczącym Rady Europejskiej i kanclerz Niemiec A. Merkel. W czwartek rozmowa z premierem Szwecji. W piątek w Warszawie spotkanie Grupy Wyszehradzkiej” – napisał na Twitterze Müller.

Polska przejęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej w środę 1 lipca. Po Polsce rotacyjne przewodnictwo przejmą Węgrzy, następnie Słowacy, a później Czesi. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział w środę, że prezydent Andrzej Duda zainauguruje w piątek polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej; będzie miał wystąpienie, w którym pokaże naszą wizję rozbudowy siły naszego regionu.

Premier Mateusz Morawiecki odbył telekonferencję z kanclerz Niemiec Angelą Merkel