zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską

14:54, 20.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W kancelarii premiera trwa spotkanie szefa rządu Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Głównym tematem rozmów jest aktualna sytuacja i rozwój wydarzeń na Białorusi - informował wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

To drugie spotkanie premiera Morawieckiego z liderką opozycji na Białorusi, poprzednie odbyło się na początku września.

Cichanouską przyjechała do Warszawy na zaproszenie Kolegium Europejskiego w Natolinie, gdzie weźmie udział w inauguracji roku akademickiego.

Przed spotkaniem z premierem liderka białoruskiej opozycji spotkała się m.in. z szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim.

Cichanouska zapowiedziała przed tygodniem, że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października włącznie Alaksandr Łukaszenka nie spełni trzech żądań: nie ogłosi swojej dymisji, nie zaprzestanie całkowicie przemocy na ulicach oraz nie zwolni wszystkich więźniów politycznych.

We wtorek Cichanouska wezwała struktury siłowe, by do niedzieli przeszły na stronę narodu. Opozycjonistka, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi obiecała funkcjonariuszom, że unikną lustracji.

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty, rozpoczęte po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów. Służby bezpieczeństwa regularnie używają siły wobec manifestantów, a za udział w protestach zatrzymano kilkanaście tysięcy osób.

Morawiecki: Reakcja państw zachodnich m.in. na sytuację na Białorusi powinna być silniejsza

Kalendarz transmisji

Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31   
05-12-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych