zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Mateusz Morawiecki złożył w Sejmie dymisję rządu

15:39, 12.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji złożył dymisję rządu. Jak podsumował, dotrzymywanie słowa przez rząd przełożyło się na godniejsze życie polskich rodzin.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki stwierdził, że jeśli miałby jednym zdaniem podsumować te cztery lata rządów PiS i Zjednoczonej Prawicy, to powiedziałby, że „nie ma wolności bez godności i nie ma wolności bez wiarygodności”.

Jak tłumaczył, to właśnie dotrzymywanie słowa przełożyło się na to, że godniejsze jest życie polskich rodzin. – Godniejsza jest praca, płaca, godniejszy jest – można też tak powiedzieć – stan finansów publicznych, godniejsza jest nasza polityka historyczna, godniejsza jest nasza polityka międzynarodowa – mówił.

Dodał, że dziś składa dymisję Rady Ministrów.

Inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji
 
 
 
...
 
– Dzisiaj 500 plus wydaje się projektem banalnym, banalnie oczywistym, ale wiemy doskonale, w jakich okolicznościach było on wdrażany. Wiemy, jak wiele dobrego zrobił dla likwidacji ubóstwa, dla zmniejszenia nierówności, dla poprawy całej gospodarki, dla wyrównania szans milionów polskich rodzin – mówił Morawiecki w przemówieniu wygłoszonym przy okazji składanej dymisji.

Jak ocenił, „odnieśliśmy bardzo wiele sukcesów”. – Instytucje międzynarodowe, takie jak Bank Światowy, podkreślają wagę i sukces naszego nowego modelu gospodarczego, nowej polityki strukturalnej, nowej polityki przemysłowej – mówił. Dodał, że znacząco udało się ograniczyć biurokrację np. poprzez wyraźne ograniczenie objętości uchwalanego prawa.

Zaznaczył, iż tym działaniom jego ugrupowanie zawdzięcza zwycięstwo w wyborach parlamentarnych sprzed miesiąca.

– Właśnie w czasach naszych rządów, przez poprzednie cztery lata mieliśmy do czynienia z rozkwitem wolności i demokracji – podsumował premier.
Krajowa Administracja Skarbowa podniosła system podatkowy w Polsce na wyżyny

Premier mówił w Sejmie, że jego rząd ograniczył biurokrację. – Przedsiębiorcy nie lubią kontroli skarbowych. W 2015 r. tych kontroli skarbowych było 35 tys. W 2018 r. było ich o połowę mniej – stwierdził.

Ocenił, że Krajowa Administracja Skarbowa podlega obecnie „bardzo szczególnym atakom”, jest obniżane jej morale. – Doskonale wiecie, że w wielkiej organizacji uderzenie w jej morale przyczynia się do zmniejszenia jej efektywności. A przecież nie chodzi o to, żeby z powrotem mafie VAT–owskie zaczęły realizować swoje interesy – mówił. Wskazał, że „w wielkiej organizacji zawsze znajdzie się kilka czarnych owiec, które są nieuczciwe”. – I kto wyeliminował tę nieuczciwość? Właśnie Biuro Inspekcji Wewnętrznej powołane w ramach Krajowej Administracji Skarbowej – dodał.

Jak mówił, „wielki wysiłek tej organizacji” spowodował ogromną różnicę we wpływach podatkowych. Wskazał, że w latach 2009 – 2015 „dreptaliśmy w miejscu”. – VAT – główne źródło budżetu – był na poziomie 110 do 120 mld zł. Ile jest teraz, w ostatnich latach? Jest 170 do 180 mld zł – 60 mld więcej – podsumował premier.

Podziękował KAS za to, że potrafiła zastosować „takie instrumenty, które podniosły poziom jakości sytemu podatkowego w Polsce do niespotykanych wcześniej wyżyn”.

Elżbieta Witek wybrana marszałkiem Sejmu

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych