zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Media i część opozycji posłużyli się opozycyjnym kłamstwem VAT-owskim

15:13, 24.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Część mediów i opozycji posłużyło się ostatnio opozycyjnym kłamstwem VAT-owskim - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

- powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. – Bardzo wyraźnie widać było to, że część mediów, kierowanych z zagranicy, należących do zagranicy, wraz z częścią opozycji postanowiło zagrać bardzo ciekawie. (...) Postanowili raz jeszcze posłużyć się opozycyjnym kłamstwem VAT-owskim. Postanowili pokazać, że to w czasach Platformy Obywatelskiej cokolwiek dobrego się tutaj działo a my nie naprawiliśmy finansów publicznych państwa - powiedział premier.

Szef rządu przypomniał jednocześnie, że w roku 2015, ostatnim roku rządzenia Platformy Obywatelskiej wpływy z VAT wyniosły 123 mld zł, podczas gdy w roku 2020 wzrosły one do 184 mld zł.

„Według KE Polska ma stabilne finanse publiczne”


Szef rządu nawiązywał do środków, jakie trafiły do budżetu w związku z zamknięciem luki VAT. – Z tego sukcesu, z tego VAT, mamy środki na rozwój dróg, szkół, modernizację szpitali czy 500 plus - podkreślił premier.

Zaznaczył, że udostępnione niedawno dane Komisji Europejskiej wskazują, że ze wszystkich krajów członkowskich UE „z punktu widzenia podstawowych parametrów stabilności finansów publicznych Polska jest jedynym krajem, który we wszystkich możliwych parametrach, ma pozytywne oceny”.

Premier: mafie VAT-owskie zostały pokonane
 
 
 
...
 

W czasach PO bandyci w białych kołnierzykach kradli na potęgę podatek VAT


Poprzez pogonienie mafii VAT-owskich zasililiśmy w te środki polskie rodziny - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. W czasach Platformy Obywatelskiej bandyci w białych kołnierzykach, z teczką, kradli na potęgę podatek VAT - dodał.

– Warto zajrzeć do statystyk podatkowych, warto zajrzeć rok po roku, jak wyglądała sytuacja ściągalności podatku VAT. Otóż wy (...), podwyżką podatków VAT zasilaliście (...) mafie VAT-owskie, a my poprzez pogonienie mafii VAT-owskich zasililiśmy polskie rodziny w te środki - powiedział Morawiecki zwracając się do opozycji.

Jak mówił, „niestety, to jest ta stara prawda, o której mówił jeden z pisarzy”. – Mario Puzo odnotował, że niestety bandyci w białych kołnierzykach potrafią więcej ukraść, więcej złego zrobić czasami, niż tysiąc facetów z pistoletami. I tak było w czasach Platformy Obywatelskiej. Bandyci w białych kołnierzykach, z teczką, kradli na potęgę podatek VAT - powiedział szef rządu.

„Aby ograniczyć lukę VAT wprowadziliśmy m.in. pakiet paliwowy i JPK”


– „Drzemka nocnego stróża” w czasach PO kosztowała bardzo wiele - ocenił szef rządu, odnosząc się do luki VAT.

Morawiecki dodał, że najlepszym dowodem na to, co się działo za czasów rządów PO, było to, co mówił szef związków zawodowych służb celnych. – Nam nie wolno było tykać się paliw, tzn. że było przyzwolenie na tę patologię, na to bandyckie złodziejstwo, które miało miejsce (tzw. mafia paliwowa – red.) – podkreślił.

Szef rządu zwrócił uwagę, że rząd PiS zreorganizował struktury organizacyjne instytucji oraz wprowadził mechanizmy, które pozwoliły zwiększyć ściągalność VAT-u. Wymienił m.in. wprowadzenie pakietu paliwowego; Jednolitego Pliku Kontrolnego; podzielonej płatności (split payment); SENT 1, 2, 3; zaczęto weryfikować przypływy na rachunkach klientów, przebudowano Krajową Administrację Skarbową.

Premier podziękował również b. premier Beacie Szydło, byłym szefom resortu finansów oraz pracownikom służb państwowych, którzy wprowadzili te rozwiązania.

„W roku największego kryzysu będzie niższy deficyt budżetowy niż w czasach PO”


Morawiecki mówił o sukcesach rządu w uszczelnianiu systemu podatkowego i zwiększaniu wpływów podatkowych. – W ciągu 5 lat VAT urósł o prawie 48 proc., licząc z 2020 r., rokiem kryzysu stulecia. Podatek CIT urósł powyżej 54 proc., a PIT powyżej 46 proc. – powiedział premier.

– Ten obóz polityczny PiS, Zjednoczonej Prawicy, który stara się zastosować najbardziej właściwe instrumenty do polityki fiskalnej, odnosi taki sukces dlatego, że rok do roku usprawniamy metody analizy, przeszkolenie, procesy w ramach Ministerstwa Finansów i to stoi u źródła tego sukcesu, że w roku największego kryzysu będziemy mieli niższy deficyt budżetowy niż w czasach PO, kiedy takiego kryzys nie było – ocenił Morawiecki.

Dodał, że za czasów PO budżet państwa był jak durszlak, „przeciekały setki miliony i miliardy złotych”. Powołał się na dane KE, wg których Polska jest wśród tych krajów, które „od zakończenia rządów PO do dziś najszybciej likwidują lukę w VAT”.


„Będziemy służyć radą tym, którzy chcą wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT”

„Obniżyliśmy VAT na kilkaset artykułów”


Jak mówił szef rządu, Platforma Obywatelska w 2011 r. podniosła podatek VAT, dopuściła się zaboru OFE, podniesienia wieku emerytalnego. – W taki sposób PO łatała dziurę po wygenerowanej przez siebie luce w VAT, którą pokazuje KE i inne instytucje z całego świata, z całej Europy – wskazał.

– W czasach rządów Zjednoczonej Prawicy obniżyliśmy VAT na kilkaset artykułów – mówił premier. Poprzez uszczelnienie, poprzez pogonienie mafii VAT-owskich wpływy do budżetu wzrosły o prawie 50 proc. – podkreślił.

Premier zapewnił, że rząd będzie dalej stał na straży sprawności państwa polskiego. – Będziemy dalej przekazywali ludziom i na inwestycje to, co w waszych czasach okazało się gigantyczną patologią – zwrócił się do opozycji.

Morawiecki zaapelował, by przy projektach „dobrych dla państwa polskiego, usprawniających państwo polskie głosować razem”, ponieważ liberum veto, które było przypadłością I Rzeczpospolitej, jest pierwszym krokiem do chaosu – wskazał.


Premier: Rząd PO-PSL był bezradny w walce z oszustwami

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
11-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych