zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Miejsce Polski jest w UE, co nie oznacza, że nie będziemy walczyć o równe prawa

08:23, 27.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, co nie znaczy jednak, że nie będziemy walczyli o równe prawa – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, korzyści dla polskich przedsiębiorców z funkcjonowania na jednolitym rynku europejskim są ogromne.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu na konferencji prasowej w Mielcu na Podkarpaciu był pytany o opinie polityków Solidarnej Polski, którzy twierdzą, że Polska traci finansowo na obecności w Unii Europejskiej.

Premier zaznaczył, że ta tematyka jest wielowątkowa i nie dotyczy wyłącznie środków pozyskiwanych z UE, ale także korzyści z funkcjonowania na jednolitym rynku europejskim.

Te korzyści dla polskich przedsiębiorców, dla polskich pracowników, są ogromne. One mogą być liczone w setkach miliardów złotych na przestrzeni tych parunastu lat naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej – wskazał Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że „przez media przetacza się fala bardzo ciekawej dyskusji”, a „impuls do dyskusji zawsze jest czymś wartościowym”.


„Polacy powinni zmieniać UE na wspólnotę prawdziwych wartości”
– Ja tylko powiem, że rachunek gospodarczy, wzięcie pod uwagę realiów finansowych, inwestycyjnych, biznesowych, gospodarczych (...) to rachunek bardzo skomplikowany, to algorytm o wielu zmiennych i nasza obecność na tym jednolitym rynku europejskim jest bardzo wskazana, jest bardzo dobra dla polskich przedsiębiorców i pracowników – podkreślił premier.

Jak dodał, „miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, co nie znaczy jednak, że nie będziemy walczyli o równe prawa, o równe traktowanie”.

– Do takich równych praw należy zaliczyć, jako przykład, dopłaty do hektara dla rolników. To była nasza obietnica na 2023 r. i tę obietnicę podtrzymuje, że poprzez środki unijne, przez nasze negocjacje, ale także przez środki krajowe my do tego doprowadzimy – zadeklarował szef rządu, wskazując że jest to przykład dyskryminacji Polaków.


Morawiecki: Nie zgadzamy się na rozmontowanie takiej UE, jaką znamy
– Także warto brać pod uwagę to, że przedsiębiorcy zagraniczni tutaj przyprowadzają wraz ze swoim kapitałem swoją technologię, swoją organizację pracy, innowacyjność, która z kolei służy polskiej gospodarce. I to jest tylko malutki czubek góry lodowej – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że „nam obecność w Unii Europejskiej się opłaca, aczkolwiek nie pozwolimy na to, żeby uderzano w naszą suwerenność, żeby traktowano nas w sposób dyskryminujący”.


Von der Leyen w PE o stanie Unii Europejskiej

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych