zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Mierzymy się dziś z początkiem budowy nowego ładu światowego

12:00, 29.06.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Kwestie poruszane na tegorocznym Kongresie Morskim będą musiały zostać odczytane w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej oraz związanych z tym wyzwań – wskazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 9. edycji wydarzenia, która rozpoczęła się w środę w Szczecinie.


Podziel się:   Więcej

9. Międzynarodowy Kongres Morski rozpoczął się w środę w Szczecinie. Uczestnicy będą dyskutować w ramach bloków tematycznych m.in. o strategii dla branży morskiej w dobie kryzysu i strategii transportowej Europy. Istotnym tematem debaty mają być kwestie związane z klimatem i ochroną środowiska.

„W programie tegorocznego kongresu znalazło się wiele bardzo istotnych tematów. Państwa uwaga skupia się zarówno na kwestiach rozwoju projektów infrastrukturalnych, perspektywach przemysłu stoczniowego czy śródlądowych drogach wodnych i konieczności szybkiego połączenia ich w sieć europejskich korytarzy transportowych” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników kongresu odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

Szef rządu podkreślił, że „wszystkie te zadania będą musiały zostać odczytane w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej naszego regionu oraz rodzących się w związku z tym nowych wyzwań” .

W przesłanym liście Morawiecki nawiązał do programu wieloletniego, mającego na celu rozwinięcie uchwalonego przed laty programu rozwoju portów morskich do 2030 roku. Jak wskazał, jego zadaniem będzie „zapewnienie właściwego finansowania inwestycji w naszych portach morskich, z uwzględnieniem światowych kierunków ich rozwoju. Pozwoli nam to uczynić kolejny, ważny i przemyślany krok ku wzmocnieniu gospodarki morskiej” – napisał premier.

Jak dodał „wspomniany programu rozwoju portów morskich do 2030 roku nie jest jedynie dokumentem, lecz wizją, sukcesywnie i dynamicznie wcielaną w życie”. Wskazał też, że w jego ramach uruchamiano kilka kluczowych inwestycji, a dwie z nich są już sfinalizowane.

„Wkrótce do użytku zostanie oddany, jakże potrzebny w obecnej sytuacji międzynarodowej, tor wodny pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Z kolei na Pomorzu Zachodnim zakończyły się niedawno prace nad modernizacją toru wodnego Świnoujście–Szczecin” – napisał Morawiecki.

W liście odczytanym przez wojewodę premier nawiązał też do aktualnej sytuacji politycznej, wskazując, że „mierzymy się dziś z końcem pozimnowojennego porządku geopolitycznego, a zarazem początkiem budowy nowego ładu światowego. Przed nami ogromne wyzwanie. Od tego, jak na nie odpowiemy, zależy nasza przyszłość, być może w całym XXI wieku. Wierzę, że nie zabraknie nam woli i odwagi by szukać rozwiązań najlepszych dla Polski” – napisał szef rządu.

„Jestem przekonany, że tą samą droga pójdą też uczestniczy tegorocznego międzynarodowego Kongresu Morskiego, że nie tylko wypracujecie Państwo narzędzia intelektualne, potrzebne do zrozumienia tej nowej rzeczywistości i jej skutków dla branży morskiej, ale przybliżycie nas do wytyczenia najlepszej z możliwych dróg prowadzących nasz kraj i cały region na ścieżkę rozwoju i stabilizacji” – zakończył Morawiecki.


Morawiecki: Wszystko od czego zaczyna się rozwój kraju, zależy także od przemysłu okrętowego

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych