zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Migranci powinni składać wnioski o azyl na terytorium Białorusi

13:49, 06.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Białoruś jest sygnatariuszem Konwencji Genewskiej, w związku z czym z punktu widzenia prawa międzynarodowego to na terytorium Białorusi migranci, którzy trafiają do Mińska z Iraku, Syrii czy Afganistanu, powinni składać wnioski o azyl – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Podczas konferencji prasowej szef rządu został zapytany, jak Polska ma zamiar wypełniać Konwencję Genewską, skoro – co zarzuca opozycja – nie przyjmuje wniosków o azyl.

Premier przypomniał, że Białoruś jest sygnatariuszem Konwencji Genewskiej.

– Z punktu widzenia prawa międzynarodowego każdy migrant jest zobowiązany do złożenia wniosku o azyl w pierwszym bezpiecznym kraju, zwłaszcza kraju, który podpisał Konwencję Genewską – wskazał Morawiecki.

– Jak ktoś z terytorium Iraku, Syrii, Afganistanu, Egiptu czy Somalii trafi na terytorium Białorusi, to tam zgodnie z prawem międzynarodowym powinien wnioskować o azyl. Nie ma prawa bez naszej wizy, naszej wiedzy do przekroczenia granicy białorusko-polskiej – oświadczył premier.


Premier: Zatrzymujemy osoby, które są prawdopodobnie współpracownikami służb białoruskich
 
 
 
...
 
Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że w okresie wprowadzenia stanu wyjątkowego, czyli od czwartku, odnotowano 457 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Minionej doby granicę próbowały przekroczyć 152 osoby.

W Usnarzu Górnym (Podlaskie) od kilku tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski.

Zdaniem rządu te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a Polska musi zapewnić bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.Kamiński: Ponad 450 prób przekroczenia granicy w okresie stanu wyjątkowego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
22-03-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych