zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Mój ojciec był marzycielem i realistą jednocześnie

08:14, 27.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Mój ojciec był marzycielem i realistą jednocześnie. Marzył o wielkiej i silnej Polsce w silnej, zjednoczonej Europie - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu uczestniczył w niedzielę po południu w uroczystym apelu z okazji obchodów 100-lecia lokalnego OSP w Nawarzycach w woj. świętokrzyskim, podczas którego odsłonięto tablicę poświęconą zmarłemu w 2019 r. Kornelowi Morawieckiemu.

Szef rządu w krótkim przemówieniu podziękował za upamiętnienie jego ojca. - Mój ojciec był marzycielem i realistą jednocześnie. Marzył o wolnej Polsce, o wielkiej i silnej Polsce w silnej Europie, zjednoczonej Europie - mówi Morawiecki.

- Kiedy nikomu nie śnił się upadek Związku Radzieckiego on jeszcze w latach 70. wzywał do opuszczenia przez Polskę armii sowieckiej. Przewidywał, że to nastąpi. Miał odwagę razem z przyjaciółmi trzymać transparent „wiara i niepodległość” podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która była tchnieniem wolności. Później ze swoimi przyjaciółmi gasili ten wielki pożar stanu wojennego poprzez pokojowe działania, poprzez działania oparte o demonstrowanie woli wolności (...) i poprzez wielką pracę nad świadomością narodu polskiego, w której tak ważną rolę odegrali członkowie Solidarności - powiedział.

Premier wyraził przekonanie, że w genach Polaków jest ziarno wolności i solidarności. - Dziękuję wszystkim, którzy tę wartość przechowali do dnia dzisiejszego - dodał.

Premier: Wykorzenienie i odseparowanie od ciągłości kulturowej jest problemem