zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki będzie rozmawiał telefonicznie z premier Estonii

13:46, 17.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, KPRM, Twitter

Kwestia bezpieczeństwa w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem działań Rosji wobec Ukrainy ma być głównym tematem poniedziałkowej rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z premier Estonii Kają Kallas – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie obserwowana jest rosnąca presja, jaką Rosja wywiera na Ukrainę poprzez zaangażowanie militarne wokół ukraińskiej granicy wschodniej.

„Na poligonach w obwodzie woroneskim, biełgorodzkim, briańskim i smoleńskim rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe, w których weźmie udział ponad 10 tysięcy żołnierzy. Trzy pierwsze obwody graniczą właśnie z Ukrainą” – wskazał Müller w komunikacie.

Jak dodał, Rada Europejska podczas posiedzenia w grudniu ub.r. wyraziła jednoznaczne poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Wezwała Rosję – przypomniał Müller – do deeskalacji napięcia, ostrzegając, że wszelka agresja na niepodległe państwo spotka się z poważnymi konsekwencjami, w tym sankcjami skoordynowanymi z partnerami Unii Europejskiej.

Rzecznik rządu zwrócił też uwagę, że szef polskiego rządu spotkał się z premier Estonii pod koniec listopada ub. r. w Tallinie, a ich rozmowy dotyczyły sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz koordynacji wspólnych działań państw Unii Europejskiej.


Premier: Dzisiaj na wschodniej granicy Polski mamy do czynienia z wojną nowego typu
„Premier Morawiecki podkreślił, że działania reżimu Łukaszenki to wojna hybrydowa. Jej celem jest próba naruszenia granicy wschodniej NATO i UE oraz wywołanie kryzysu geopolitycznego. Premier Estonii podziękowała Polsce za ochronę granic i wyraziła swoją solidarność” – napisał w komunikacie rzecznik polskiego rządu.


Mateusz Morawiecki: Sfinansujemy powrót migrantów do domu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych