zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki będzie rozmawiał z szefem norweskiego rządu

14:11, 02.12.2021;   autor: ansa;   źródło: PAP

Sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz na Ukrainie będzie tematem piątkowej rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z szefem norweskiego rządu Jonasem Gahrem Storem - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.


Podziel się:   Więcej

„W piątek, 3 grudnia premier Mateusz Morawiecki odbędzie rozmowę telefoniczną z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store. Tematem rozmowy będzie sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz sytuacja na Ukrainie. To kolejna rozmowa szefa polskiego rządu z europejskimi przywódcami dotycząca kryzysu wywołanego przez reżim białoruski. Działania te mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe Białorusi” – podkreśliło CIR.

Jak przypomniano, premier Morawiecki spotkał się już m.in. z przywódcami Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i prezydentem Francji.

Według komunikatu podczas rozmowy premierzy Polski i Norwegii poruszą również kwestie bilateralne, w tym związane z wymianą handlową, inwestycjami i obecnością firm norweskich w Polsce.

„Na polsko-białoruskiej granicy UE mamy do czynienia z wojną hybrydową, w której bronią są migranci i dezinformacja. To największa od 30 lat próba destabilizacji Wspólnoty. Istnieją liczne przesłanki, że przez wiele miesięcy, a nawet lat, ten kryzys geopolityczny będzie kontynuowany. Widoczne są intensywne działania inicjowane na Wschodzie – cyberataki czy manipulacje cenami i dostawami gazu, które mają na celu wywołanie kryzysu energetycznego” – czytamy w komunikacie.

CIR zauważył, że można też zaobserwować rosnące zaangażowanie militarne Rosji wokół Ukrainy. „To oznacza rosnącą presję na naszego sąsiada. Musimy wyciągać wnioski z działań Rosji w Gruzji, na Krymie czy wschodniej Ukrainie” – podkreślono.

Jak zaznaczono, zdecydowane poparcie dla Polski, w związku z działaniami na polsko-białoruskiej granicy UE, wyraziła minister spraw zagranicznych Norwegii Anniken Huitfeldt. "W pełni solidaryzujemy się z Polską, Litwą i UE w ich wysiłkach, by uporać się z kryzysem, jaki białoruskie władze wywołały na zewnętrznych granicach UE" - mówiła szefowa norweskiej dyplomacji cytowana w komunikacie.


Morawiecki: Zjednoczeni możemy się przeciwstawić neoimperialnym zakusom Rosji
Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło, że kryzys międzynarodowy wywołany przez działania Alaksandra Łukaszenki powoduje, że sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych ze strony polskiego rządu. „Dlatego premier Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania i rozmowy z liderami społeczności międzynarodowej. Premier podkreśla, że nie jest to tylko konflikt z Polską. To próba naruszenie granicy wschodniej NATO i UE” - czytamy w komunikacie.

Przypomniano jednocześnie, że szef polskiego rządu rozmawiał z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu m.in. o migrantach wykorzystywanych przez reżim białoruski. „Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem - już dzisiaj dociera dużo mniej migrantów do Białorusi. Szef polskiego rządu spotkał się również w ostatnim czasie z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO” – głosi komunikat.

Od 1 grudnia do 1 marca w pasie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją prawa, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią. Wcześniej na tym samym obszarze przez 90 dni – od 2 września do 30 listopada - obowiązywał stan wyjątkowy. Obostrzenia w strefie nadgranicznej to odpowiedź na kryzys wywołany przez reżim Białorusi na jej granicach z Unią Europejską.


Po naradzie w BBN: „Chcemy utrzymać solidarność Zachodu ws. kryzysu migracyjnego”