zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki i premier Babisz rozmawiali w Brukseli o Turowie

22:58, 24.05.2021;   autor: elolc, msies;   źródło: PAP

Premierzy Polski i Czech, Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz przybyli z opóźnieniem na posiedzenie Rady Europejskiej ze względu na rozmowę o sytuacji w Turowie. Odbyła się ona po zakończeniu spotkania Grupy Wyszehradzkiej. Rzecznik rządu późnym wieczorem powiedział, że premier poinformuje o efektach prac ustalonych na spotkaniu z premierem Czech ws. kopalni Turów.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Brukseli w cztery oczy z premierem Czech Andrejem Babiszem o decyzji TSUE dotyczącej Turowa.

- Nie przerywamy wydobycia, nie przerywamy pracy tej elektrowni - powiedział, wchodząc do budynku Rady Europejskiej polski premier.

Jego zdaniem, przerwanie wydobycia i pracy elektrowni byłoby katastrofą ekologiczną oraz energetyczną i spowodowałoby również ogromne problemy społeczne.

Dodał, że obecnie zespoły polski i czeski prowadzą rozmowy na temat tego, co można zrobić w tym obszarze, tak aby kopalnia i elektrownia kontynuowały działanie. - Mam nadzieję, że nasi czescy partnerzy też to rozumieją - wskazał.


Premier: Polska przedstawi TSUE nowe argumenty ws. Turowa
 
 
 
...
 
Rzecznik rządu pytany podczas wieczornej konferencji prasowej o ustalenia premiera Morawieckiego podczas rozmowy z premierem Czech w sprawie kopalni Turów, podkreślił, że o ich efektach poinformuje szef rządu w najbliższych godzinach.

– W najbliższych godzinach pan premier Mateusz Morawiecki poinformuje też o efektach prac, które zostały ustalone na dzisiejszym spotkaniu z premierem (Andrejem) Babiszem – powiedział Müller.

– Jeśli chodzi o konkluzje tych działań, to jestem przekonany, że one będą dobre dla obu stron – dodał rzecznik rządu.
Tuż przed wylotem do Brukseli szef polskiego rządu zapowiedział, że na marginesie szczytu UE będzie rozmawiał z premierem Czech o decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał w ubiegły piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Morawiecki poinformował, że przedstawi Babiszowi nowe argumenty i propozycje w tej sprawie, w tym m.in. zapowiedź budowy ekranu, który ma zabezpieczyć wodę po stronie czeskiej. Ekran pierwotnie miał zostać wybudowany do 2023 r., ale PGE deklaruje, że będzie gotowy we wrześniu tego roku.

Szef polskiego rządu dodał, że w związku z Turowem doszło do sporu, do zaognienia sytuacji między Polską a Republiką Czeską, jakiego dawno nie było. - Będę o tym rozmawiał dzisiaj z premierem Andrejem Babiszem - zapowiedział Morawiecki we Wrocławiu.


„Polscy negocjatorzy ws. kopalni Turów zawsze byli gotowi do rozmów ze stroną czeską”
  

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
03-12-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych