zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc.

08:58, 06.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc. a, kiedy ministrem w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz był Rafał Trzaskowski - sięgało ono 10 proc. - przypomniał premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu zwrócił uwagę, że w obecny kryzys gospodarczy wchodziliśmy „ze spadającym długiem w relacji do PKB i zrównoważonym budżetem”.

Podkreślił, że „bezrobocie i poziom ubóstwa były na historycznie najniższych poziomach od 30 lat. Według szacunków Komisji Europejskiej, dług sektora rządowego i samorządowego na koniec 2019 roku wynosił 46 proc.”.

„Od 2015 r. – czytamy we wpisie – zmniejszyliśmy go o ponad 8 pkt. proc. w relacji do PKB - doskonały wynik, jeżeli zauważymy, że średnia europejska wynosi około 80 proc. To pokazuje, że jako kraj mieliśmy wystarczająco dużo przestrzeni fiskalnej by w proporcjonalny sposób odpowiedzieć na największy, co najmniej od lat 30. XX wieku, kryzys gospodarczy na świecie”.

Morawiecki wskazał, że „ekonomiści porównują kryzys finansowy z 2008 r. do ciężkiej migreny lub zawału serca, a ten obecny w 2020 r. do sepsy lub porażenia całego układu odpornościowego atakującego wszystkie organy naszej gospodarki”.


Morawiecki: przez kryzys gospodarczy przejdziemy raczej suchą stopą, może troszeczkę umoczoną
„Na to najpoważniejsze wyzwanie stojące przed polityką gospodarczą i fiskalną odpowiedzieliśmy zdecydowanymi działaniami, które były realnie wielokrotnie większe w relacji do PKB niż w 2008 r. I znacznie szybciej wdrożone niż za czasów rządu PO. Wdrożone natychmiast” – ocenił.


„Zresztą, prosty przykład. Jak chroniono polskie miejsca pracy i polskie firmy wtedy i dziś? Otóż, w latach 2009-2011 (w epicentrum kryzysu) koalicja PO-PSL wyprzedała polski majątek i polskie firm o wartości 40 mld zł! My, wspólnie z Prezydentem Andrzejem Dudą, w polską gospodarkę i nasze firmy włożyliśmy 100 mld zł na ratowanie miejsc pracy i zachowanie płynności finansowej” – napisał.


Premier: Jesteśmy coraz bliżej powrotu do gospodarczej normalności
Premier przypomniał, że według danych Komisji Europejskiej „majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc. – drugi najniższy poziom w całej Unii Europejskiej!”. „Za to, kiedy ministrem w rządzie pana Tuska i pani Kopacz był pan Trzaskowski – sięgało 10 proc.!” – podkreślił.

„Mogę zapewnić pana Trzaskowskiego i innych, że nasze działania nie doprowadzą finansów państwa do takiego stanu jak za czasów rządów Platformy. Nikt nie będzie sięgał po pieniądze odłożone na emerytury Polaków” – oznajmił szef rządu.
>br/> Zapewnił, że rząd szuka źródeł finansowania tam, „gdzie wyciekają one z systemu”.


Premier: 100 mld zł trafiło do polskich firm na ratowanie miejsc pracy