zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Mamy szansę na podbicie nowych rynków

12:54, 22.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Szybkość reakcji, zdolność do adaptacji do nowych warunków stwarza szansę na podbój nowych rynków przez polskie firmy – powiedział w piątek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że polska gospodarka zaczyna powoli wychodzić na prostą.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu odwiedził działające od 1992 r. przedsiębiorstwo Elsit – producenta podzespołów indukcyjnych i elementów elektronicznych m.in. do liczników elektrycznych i dla sektora automotive. Spółka w trakcie epidemii nie zlikwidowała żadnego miejsca pracy; obecnie zatrudnia ok. 40 osób i ma nadzieję na rozwój.

– O to właśnie nam chodzi, aby zmieniać cały ten krajobraz gospodarczy na korzyść Polski – wskazał Morawiecki.

Jak zaznaczył, dowiedział się od kierownictwa firmy, że do tej pory przegrywała ona często konkurencję z Chinami. Zwrócił jednak uwagę, że mimo obecnego trudnego okresu, dla wielu odbiorców krajowych i z Europy Zachodniej bardziej niż wcześniej zaczęły liczyć się „czas reakcji, szybkość kontaktu, szybkość reakcji na jakikolwiek problem w dostawach”.

– To dla nas jest pewnego rodzaju szansa, szansa na przejęcie niektórych ogniw łańcucha produkcji – zaznaczył premier. Dodał, że takie nowe rynki polskim firmom udaje się zdobywać dzięki coraz bardziej cenionej na świecie polskiej jakości.

– Szybkość reakcji, zdolność do adaptacji do nowych warunków, stwarzają szansę na podbicie nowych rynków – i to jest coś, co tutaj bardzo wyraźnie dostrzegam – mówił Morawiecki.


Jak wskazał, polski rząd na początku kryzysu stanął przed dylematem, mając po jednej stronie kwestie społeczne i zdrowotne, a po drugiej - gospodarcze. – Niektóre państwa, jak wiemy, na południu, ale też północy Europy wybrały albo jedno, albo drugie. My zdecydowaliśmy się chronić zarówno ludzkie zdrowie, ludzkie życie, ale także gospodarkę – przekonywał.


Premier: firma Monolit dzięki Tarczy Finansowej ma zamiar zatrudniać nowych pracowników
 
 
 
...
 
– Dzisiaj widzę, że powoli wychodzimy na prostą, że będziemy mogli wrócić na ścieżkę rozwoju, na ścieżkę wzrostu. Przedsiębiorcy znakomicie wiedzą, że wartość firmy tworzy się latami - to kapitał wiedzy w umysłach naszych pracowników, inżynierów, naukowców. Stracić to można bardzo szybko – przestrzegł premier.

– To przyświecało nam przede wszystkim w kontekście Tarczy finansowej, żeby nie dać zniszczyć tego kapitału ludzkich rąk, ludzkich umysłów, kapitału wiedzy, która rosła w Polsce w ostatnim 30-leciu, ale też wcześniej, bo przecież wiedza inżynierska rosła w tych trudnych czasach socjalizmu realnego – mówił Morawiecki.

– Dzisiaj jesteśmy na zakręcie, w momencie przełomu. Maj, czerwiec, lipiec pokażą nam, że firmy potrafiły ten kapitał wiedzy przechować, że rynki udało się utrzymać - przed ekspansją firm z Chin, Indii, całego świata. My chcemy chronić polski rynek, dlatego będziemy chronić polskich przedsiębiorców przed wrogimi przejęciami – zaznaczył.


– Ale najważniejsze jest to, że przez działania takie jak dotacje z Tarczy finansowej do firm takich jak Elsit, uratowaliśmy wiele milionów miejsc pracy. Te miejsca pracy razem z tym kapitałem wiedzy, który jest w polskich firmach, stworzą dobry punkt startu po kryzysie, żeby nie tylko rozwijać się, ale żeby Polska wyszła z tego kryzysu wzmocniona – dodał.


Premier: Polska przechodzi przez kryzys obronną ręką
Odnosząc się do pytania o tych przedsiębiorców, którzy w kryzysie nie są w stanie utrzymać działalności, premier zadeklarował, że jeżeli jest tylko możliwość pomocy, rząd stara się pomagać. Wyraził przy tym satysfakcję, że ok. 90 proc. wnioskujących o pomoc przedsiębiorstw spełnia warunki jej otrzymania.

– Dzisiaj bardzo silne państwa starają się podbić rynki takie jak polski. Mamy do czynienia z ekspansją firm m.in. z Chin. Będziemy starali się przyglądać każdej z branż, która jest poddana dziś ogromnej presji, i będziemy starali się pomagać jej w walce na trudnym rynku – bo rynek po koronawirusie to zupełnie inny rynek niż wcześniej”.


– Współpraca państwa, samorządów, poszczególnych przedsiębiorstw, będzie tu bardzo ważna – w każdym z konkretnych przypadków, gdzie będziemy mogli, postaramy się pomóc – dodał szef rządu.


Emilewicz: Do przedsiębiorców trafiło już 40 mld zł w ramach tarczy antykryzysowej
Prezes spółki Elsit Władysław Wawrzykowski deklarował w piątek, że firma utrzymuje działalność, zatrudnienie i płace. Ocenił, że Tarcza finansowa dość mocno pomogła firmie – przede wszystkim zachować płynność. – Nic nie zapowiada, że te czasy będą gorsze, wręcz nawet przeciwnie – uznał dodając, że spółce starającej się o kolejne kontrakty przydałoby się więcej produkcji.

Dyrektor spółki ds. handlowych Marcin Wawrzykowski uściślił, że przejęła ona w 1993 r. tradycję jednej ze spółdzielni inwalidów, dziś zatrudniając 35 proc. osób niepełnosprawnych. Wytwarza drobne elementy indukcyjne, głównie cewki, transformatory o małej mocy, dławiki – np. do liczników energii elektrycznej i do sektora automotive. Sprzedaje 90 proc. produkcji w kraju.„Zrobimy wszystko, by Polska szybko odzyskała siły witalne”