zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Nie zamierzamy wyłączyć Turowa

13:27, 21.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Decyzja TSUE ws. kary za niezastosowanie się do środków zapobiegawczych w sporze o działalność kopalni Turów jest „skrajnie agresywna i szkodliwa” – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „nie zamierzamy wyłączyć Turowa”.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki stwierdził, że wyłączenie kompleksu Turów pozbawiłoby miliony polskich rodzin prądu.
<>br/> Zarzucił jednocześnie stronie czeskiej zachowanie „absolutnie bez dobrej woli”. Według niego postawy Czechów nie usprawiedliwiają zbliżające się w Czechach wybory.

Odnosząc się do samej decyzji Trybunału o nałożeniu na Polskę pół miliona euro kary dziennie Morawiecki stwierdził, że nikt, kto nie posiada legitymacji społecznej nie może podejmować decyzji, które powodują, że miliony obywateli mogą pozostać „bez prądu i bez ciepła”.

Jak dodał, polski rząd nie zamierza wyłączyć kompleksu w Turowie, który ma – według niego – fundamentalne znaczenie dla polskiego systemu elektroenergetycznego.


Müller: Polski rząd nie zamknie kopalni Turów
 
 
 
...
 

„Turów fundamentalny dla polskiego systemu elektroenergetycznego”


– Turów generuje od 4 do 7 proc. zapotrzebowania na energię, która zabezpiecza miliony obywateli; jest fundamentalny dla funkcjonowania polskiego sytemu energetycznego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
– Nie zamierzamy wyłączyć z funkcjonowania kopalni Turów i elektrowni Turów. Są one fundamentalnie ważne dla funkcjonowania dla naszego systemu energetycznego – mówił szef rządu pytany o orzeczenie TSUE ws. Turowa.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Turów generuje od 4 do 7 proc. zapotrzebowania na energię, która zabezpiecza miliony obywateli.


Grodzki: Będziemy płacić dziennie 2 mln 300 tys. zł za niekompetencję rządu ws. Turowa
– Organ wydający orzeczenia niewykonalne pozbawia powagi sam siebie, a takim jest to orzeczenie (TSUE - PAP). Trudno sobie wyobrazić żeby rząd PiS, społeczny, który dba o obywateli, rząd który patrzy każdego dnia jak pomóc obywatelom, aby nagle doprowadził do tego żeby mieszkańcy Bogatyni albo Zgorzelca zostali na zimę pozbawieni ciepła. Mają marznąć, bo taka jest decyzja TSUE? To nie jest sprawiedliwy wyrok – kontynuował premier.

Zdaniem szefa rządu decyzja Trybunału pozbawiona jest adekwatności oraz proporcjonalności w przypadku zastosowania kary finansowej.


Lewica chce informacji premiera ws. Turowa na następnym posiedzeniu Sejmu

„Decyzja TSUE ws. kary za Turów skrajnie agresywna i szkodliwa”


– Decyzja TSUE ws. nałożenia kar za Turów jest skrajnie agresywna i szkodliwa – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w zw. z Turowem stosunki polsko-czeskie ulegną gwałtownemu pogorszeniu.

Premier pytany w poniedziałek o kwestię Turowa przypomniał na konferencji, że Polska próbowała zawrzeć porozumienie z Czechami w tej sprawie.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.

W poniedziałek TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.


KO: Zwracamy się o informację premiera na temat Turowa
Mateusz Morawiecki podkreślił, że z informacji jakie uzyskał ze strony polskiego zespołu negocjacyjnego wynikało, że Czesi w trakcie rozmów „zachowywali się w sposób absolutnie bez dobrej woli”.

Premier podkreślił, że Polska przedstawiła ofertę Czechom, która na początku negocjacji „jako taka” została przez nich przyjęta.

– Mieliśmy nadzieję i podstawę do tego, aby mieć nadzieję, że ten spór Czesi również będą chcieli zakończyć, ale w Republice Czeskiej przez wybory parlamentarne nie zależało niestety, aby ten spór zakończyć. Ja nad tym ubolewam i na pewno nie przejdziemy nad tym do porządku dziennego, ponieważ uważamy tę (TSUE - PAP) decyzję za skrajnie agresywną, skrajnie szkodliwą również w naszych relacjach polsko-czeskich – powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że fakt wyborów w Czechach, które mają za niedługo mają zostać tam przeprowadzone, nie usprawiedliwia naszych partnerów zza południowej granicy.

– Ja uważam, że ten wyrok jest skrajnie szkodliwy dla relacji polko-czeskich – podkreślił premier dodając, że jest jasnym, że wzajemne relacje ulegną gwałtownemu pogorszeniu.


Premier: Negocjacje z Czechami ws. Turowa jeszcze trochę potrwają

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych