zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Pewnie grozi nam piąta fala zakażeń

12:42, 20.12.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Mamy do czynienia z czwartą falą zakażeń, nieco opadającą. Ale jestem daleki od optymizmu. Niestety, pewnie grozi nam piąta fala, a jej wysokość, natężenie i zagrożenie są związane z poziomem zaszczepienia – tak o sytuacji epidemicznej w Polsce powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier wziął udział w otwarciu ursynowskiego odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy. Pytany podczas konferencji prasowej o sytuację epidemiczną, podkreślił, że ważne jest przestrzeganie obostrzeń epidemicznych. – Łańcuch zakażeń się przerywa, nie przenosi się z człowieka na człowieka – dodał.

Zaapelował też o przestrzeganie restrykcji obowiązujących od 15 grudnia.

– Przestrzegajmy wszystkich przepisów. Zachęcam do szczepień, bo widzimy wyraźnie, że pomagają w łagodniejszym przebiegu choroby, mimo że dochodzi do zakażeń. Zgony i ciężki przebieg choroby pokazują na wartość szczepień. (...) Zróbmy taki prezent bliskim, zmniejszmy prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa – zaapelował premier.

Według premiera Morawieckiego mamy do czynienia w Polsce z czwartą falą zakażeń, „nieco opadającą”. – Ale jestem daleki od optymizmu. Niestety, pewnie grozi nam piąta fala. Jej wysokość, natężenie i zagrożenie są związane z poziomem zaszczepienia – podkreślił.


W Polsce w pełni zaszczepionych ponad 20,8 mln osób
Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne, w tym m.in. nowe limity osób w miejscach publicznych.

W transporcie zbiorowym jest to 75 proc. obłożenia, natomiast w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit został obniżony do 30 proc.

Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19.


Rząd modyfikuje przepisy epidemiczne