zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Polska gospodarka trzyma się bardzo mocno

16:02, 18.02.2020;   autor: akune, msies;   źródło: TVP Info, PAP, Twitter

– Gratuluję przedsiębiorcom i pracownikom, bo to dzięki nim polska gospodarka trzyma się bardzo mocno – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził we wtorek firmę Marco w Gliwicach (woj. śląskie).


Podziel się:   Więcej

Premier przypomniał prognozy Komisji Europejskiej, z których wynika, że polska gospodarka będzie rozwijała się w tym i przyszłym roku w tempie 3,3 proc. PKB. Dodał, że jego zdaniem prognozy te są „wysoce prawdopodobne”. Jak zaznaczył, byłby to bardzo mocny wzrost w dobie spowolnienia gospodarczego na świecie.

Szef rządu podziękował przy tym i pogratulował wszystkim przedsiębiorcom i pracownikom tego, że „polska gospodarka cały czas trzyma się bardzo mocno”.

– Sądzę, że już wkrótce przestaniemy mówić o spowolnieniu gospodarczym wokół nas, a zaczniemy mówić o przyspieszeniu, choć oczywiście ten chiński koronawirus nam nie pomaga, bo na całym świecie jest pewne przypatrywanie się, co to zdarzy się w Chinach – dodał Morawiecki.


Premier Morawiecki: Polska miała w 2019 r. rekordową nadwyżkę

 
 
 
...
 
„To kolejne dane, które pokazują siłę polskiej gospodarki”

Morawiecki przypomniał też, że zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, Polska w ub. roku miała 1,1 proc. nadwyżki na rachunku bieżącym w bilansie płatniczym.

Jak zaznaczył, to pewnego rodzaju miara nie tylko konkurencyjności polskich produktów i usług. – To jest jednocześnie pewna miara, która pokazuje, że niezależnie, że cały czas jesteśmy biorcą kapitału ze względu na to, że z mozołem wydostajemy się z tej niedoskonałości po PRL (...), pokazujemy, że potrafimy podbijać rynki zagraniczne - tutaj przykład LOT-u, który kupił 25 proc. lotniczego rynku czarterowego w Niemczech – wskazał szef rządu.

– To kolejne dane, które pokazują siłę polskiej gospodarki. Nadwyżka handlowa, nadwyżka na rachunku bieżącym, mocny wzrost PKB w tym roku i równie mocny w przyszłym roku – to dane, które pokazują optymizm polskiej gospodarki, optymizm polskich przedsiębiorców – ocenił.Premier Morawiecki odwiedzi woj. śląskie i małopolskie
„Nie byłoby tych sukcesów”, gdyby nie takie przedsiębiorstwa, jak firma Marco

Morawiecki wyraził przekonanie, że „nie byłoby tych sukcesów”, gdyby nie takie przedsiębiorstwa, jak odwiedzana przez niego we wtorek w Gliwicach firma Marco. – To wspaniałe przedsiębiorstwo, które zostało zbudowane od podstaw w oparciu o znakomitą filozofię działania – włączającą pracowników na możliwie wielu etapach produkcji, weryfikacji jakości, handlu, pozyskiwania klientów – mówił premier.

Jak dodał, pracownicy Marco są średnio lepiej opłacani, niż gdzie indziej, ale jednocześnie współtworzą wartość firmy. – Cieszę się też, że w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju firma pozyskała środki z NCBR, środki z PFR – na badania, na rozwój, na ten park technologiczny, który należy do jednego z najnowocześniejszych – zadeklarował.

Szef rządu zaznaczył, że spółka ma ambicję być wzorcem, wartością referencyjną dla innych. – Oczywiście, w zestawieniu z gigantami międzynarodowymi nasze obroty są jeszcze niewielkie, ale jak patrzę na ambicję takich firm, patrzę na pracowników, co potrafią zrobić, jak dbać o jakość produktów, o poprawę wydajności, efektywności na każdym etapie; być jednocześnie beneficjentem tego, ale zarazem oddawać najlepsze swoje doświadczenie, wiedzę, pracowitość, dyscyplinę temu przedsiębiorstwu - to widzę, że przed Polską nie ma limitów rozwoju – zaakcentował.

Premier zaznaczył, że wśród klientów firmy są Volkswagen czy Porsche – odbiorcy wymagający, co do jakości produktów. – Pokazujemy tutaj z Gliwic, jak można tworzyć wysokiej jakości produkty, ale podstawą wartości tego przedsiębiorstwa i – jestem przekonany - podstawą wartości polskiej gospodarki, są ludzie: coraz bardziej zaangażowani, coraz lepiej opłacani – wybił.

– To jest sedno Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - aby pracownicy zarabiali coraz więcej i oddawali z siebie też coraz więcej pracodawcom, firmom, przedsiębiorcom – ocenił.

– A my jesteśmy po to, żeby zapewniać jak najlepsze otoczenie regulacyjne, wspierać tam, gdzie trzeba, np. poprzez takiej instytucje, jak NCBR, zapewniać równe warunki konkurowania, czyli eliminować wszystkie patologie i oszustwa podatkowe i jednocześnie dbać, aby polskie firmy nie były poszkodowane na jednolitym rynku europejskim, tylko żeby to pole gry było wyrównane – zapewnił.
Dodał też, że rzadko widzi firmę, która potrafi z takim optymizmem patrzeć w przyszłość, potrafi jednocześnie inspirować innych. Zaznaczył, że do Gliwic przyjeżdżają firmy z całego świata uczyć się, na czym polega wysoka polska jakość.

– Polska marka staje się coraz bardziej znana na całym świecie jako marka wysokiej jakości produktów i usług. Nic dziwnego, że mamy coraz lepszy bilans handlowy, bilans płatniczy i dzięki temu wzrost polskiej gospodarki jest niezagrożony, budżet jest w bardzo dobrym stanie - i z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość – podsumował Morawiecki.

Firma Marco z Gliwic

Firma Marco z Gliwic m.in. produkuje specjalistyczne etykiety, izolatory, uszczelki czy materiały opakowaniowe, a także oferuje usługi, jak oprogramowanie czy projektowanie graficzne. Firma została założona 20 lat temu przez Marka Ślibodę, który w jednym z wywiadów prasowych sprzed kilku lat deklarował, że chciałby, aby była ona podobna do amerykańskiego koncernu 3M.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych