zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Polskę stać na odbudowę pamiątek

08:48, 04.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Polskę stać na odbudowę naszych najwspanialszych obiektów i pamiątek z przeszłości - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątkowym „Fakcie”.


Podziel się:   Więcej

Na pytanie o pomysł odbudowy Pałacu Saskiego, który znalazł się w założenia Polskiego Ładu, premier Mateusz Morawiecki wskazał w rozmowie z gazetą, że „to z jednej strony pomysł aspiracyjny: chcemy pokazać, że Polskę stać na odbudowę naszych najwspanialszych obiektów i pamiątek z przeszłości. A z drugiej strony jest to też pewien symbol sprawiedliwości historycznej, o którą się dopominamy i którą potrzebujemy zaznaczyć”.

„Pałac Saski to było piękne miejsce, zniszczone z premedytacją przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jego odbudowa to wyraz odbudowy pamięci i ciągłości naszego państwa, na którą Polska powinna się już dawno zdobyć. Myślę, że wszyscy Polacy będą dumni z tego, jak to miejsce będzie wyglądać za kilka lat” – powiedział.

„Gdybyśmy na mapie spróbowali zaznaczyć każdy punkt, każde miejsce, gdzie inwestujemy i będziemy inwestować, to nawet małe kropeczki pokryłyby całą Polskę” – dodał.


Prezydent powołał zespół do opracowania projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego
Jak tłumaczył w rozmowie z dziennikiem, te inwestycje dotyczą każdej gminy.

– Oczywiście jedna sprawa to te wielkie, symboliczne inwestycje – jak Pałac Saski. Druga – to przedsięwzięcia takie jak Centralny Port Komunikacyjny. Tunel średnicowy w Łodzi, tunel pod Świną czy przekop Mierzei Wiślanej ważny zwłaszcza dla Warmii i Mazur – to także symbol przełamania pewnego imposyblizmu, i to trzeci rodzaj inwestycji – powiedział Morawiecki.


Duda: Państwo polskie może i powinno dzisiaj odbudować Pałac Saski
„Ale najważniejsze będą inwestycje w gminach, w powiatach, inwestycje na bezprecedensową skalę. Mówię tak z pełnym przekonaniem, ponieważ wiemy już dzisiaj, jakimi środkami dysponujemy i jak chcemy zorganizować proces inwestycyjny” – powiedział Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że cały Polski Ład ma na celu budowę bardziej sprawiedliwego systemu społecznego. „Dla 90 proc. społeczeństwa, czyli dla 9 na 10 Polaków, te zmiany będą pozytywne lub neutralne” – dodał.


Dworczyk: Polski Ład jest receptą na wyjście z sytuacji pocovidowej
Premier pytany był też o programy, które nie okazały się sukcesem, jak np. Mieszkanie Plus. W odpowiedzi podkreślił, że „nie ma ekipy politycznej, która byłaby tak wiarygodna jak my pod względem spełniania obietnic”.

Wskazał, że mieszkania to dla niego jedna z kluczowych spraw. W 2020 r. oddanych zostało najwięcej nowych mieszkań w historii ostatnich 40 lat. „Ale też przyznaję, że sam ten wycinek programu mieszkaniowego, który nazwaliśmy Mieszkanie Plus, nie spełnił naszych oczekiwań. Dlatego szukaliśmy nowych rodzajów działań, które mogą pomóc budować mieszkania” – powiedział w rozmowie z „Faktem”.


Premier: Polski Ład to wielki plan inwestycyjny