zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki przybył do Pragi na spotkanie europejskich liderów

13:03, 06.10.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek do Pragi, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej oraz weźmie udział w nieformalnym szczycie UE.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał, że w czwartek premier weźmie udział w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej z udziałem szefów państw i rządów Unii Europejskiej oraz 17 przywódców europejskich państw partnerskich.

– Spotkanie ma służyć pogłębieniu dialogu i współpracy w Europie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, energią, klimatem i sytuacją gospodarczą - zaznaczył rzecznik.

Do udziału w szczycie zaproszonych zostało 27 szefów państw i rządów UE oraz 17 przywódców państw partnerskich: Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji oraz państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej, Serbii.

Müller podkreślił, że Polska popiera pogłębianie dialogu między demokratycznymi państwami europejskimi. – Inicjatywę Europejskiej Wspólnoty Politycznej traktujemy jako próbę umocnienia Zachodu i sił demokratycznych w obecnej sytuacji. Liczymy, że Szczyt w Pradze przyczyni się do budowania jedności europejskiej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz przekonania wszystkich partnerów do zbliżenia z Unią swojej polityki wobec Rosji, w tym przyjęcia sankcji - zaznaczył rzecznik rządu.Morawiecki dla „Euractiv'”: Zasada jednomyślności chroni UE przed dominacją nasilniejszych państw

Nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej


W piątek szef polskiego rządu będzie uczestniczył w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które będzie poświęcone tematom: wsparcia Ukrainy, energii oraz kwestiom ekonomicznym.

Liderzy omówią kwestie wsparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy w obliczu podjętych przez Rosję działań eskalacyjnych, w tym nielegalnej aneksji kolejnych okupowanych terytoriów Ukrainy, ogłoszenia częściowej mobilizacji oraz intensyfikacji gróźb zastosowania broni jądrowej - zapowiedział rzecznik.

Dodał, że Polska podkreśla konieczność dalszego wspierania sił zbrojnych Ukrainy oraz ograniczenia możliwości Rosji do przegrupowania wojsk i odbudowania swoich zdolności bojowych.
Premier: Kwestie pomocy dla Ukrainy podnosiłem podczas obrad Rady Europejskiej
– Popieramy wysiłki Unii Europejskiej na rzecz odbudowy Ukrainy, która powinna być powiązana z reformami i przybliżyć ją do standardów europejskich, przygotowując kraj do dołączenia do wspólnoty - podkreślił Müller. Dodał, że Polska „zachęca Komisję Europejską do jak najszybszego przedstawienia propozycji dotyczącej pozostałej części 9 mld euro wsparcia dla Ukrainy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Rady Europejskiej” .

Rzecznik rządu przekazał, że przywódcy omówią także sposoby ograniczenia dalszych wzrostów cen oraz funkcjonowanie rynku energii w UE. – Polska podkreśla rolę zapewnienia sobie przez Unię stabilnych dostawy gazu z zewnątrz oraz zwiększenia produkcji krajowej. Przypominamy również o polskich propozycjach dotyczących zamrożenia cen ETS - poinformował.

Rada - jak podał Müller - omówi również obecną sytuację ekonomiczną, w tym wyzwania związane z inflacją oraz koordynacją podejmowanych rozwiązań na szczeblu krajowym.


Premier weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej w Pradze

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych