zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Reforma sądownictwa ma poparcie społeczne

09:07, 23.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki, w wywiadzie udzielonym na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos amerykańskiej sieci telewizyjnej CNBC, oświadczył, że reforma systemu sądownictwa w Polsce jest potrzebna i jest popierana przez większość społeczeństwa.


Podziel się:   Więcej

– Po czterech latach dyskusji z Komisją Europejską (poparcie społeczne) jest wciąż na poziomie 80 proc. – powiedział premier według relacji zamieszczonej na stronie internetowej CNBC.

Odpowiadając na pytanie czy Polska może stracić unijne fundusze ze względu na spór z UE wokół reformy sądownictwa, Morawiecki odparł, że jest przekonany, iż do tego nie dojdzie. – Naprawdę tak nie uważam. Sądzę, że coraz większa liczba przywódców rozumie, że jest potrzeba reformy systemu sądownictwa w Polsce – powiedział.

– Sędziowie nie chcą wybierać sędziów, sędziowie chcą oceniać czy ich wyroki są słuszne oraz czy powinno zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne - podkreślił premier. – Tak więc, uważamy po prostu, że powinna istnieć (możliwość) obiektywnej oceny działalności sądownictwa, tak jak istnieje w innych systemach wymiaru sprawiedliwości i dlatego właśnie reforma jest potrzebna – dodał.

CNBC zaznacza, że Polska wciąż ma napięte relacje z Brukselą po wieloletnich sporach prawnych wokół zmian dokonywanych w polskim systemie sądownictwa. Stacja przypomina, że w październiku Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w celu „ochrony sędziów przed kontrolą polityczną”.

W listopadzie TSUE wydał orzeczenie stwierdzające, że dokonywane zmiany są sprzeczne z ustawodawstwem UE i mogą narazić na szwank niezawisłość sądów.

Premier Morawiecki w udzielonym CNBC wywiadzie wyraził przekonanie, że rozwiązanie konfliktu z UE zostanie osiągnięte „bardzo szybko”.

Premier: Prezydent ma ostateczną prerogatywę powoływania sędziów

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
22-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych