zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki rozmawiał w Pradze z szefową brytyjskiego rządu

19:25, 06.10.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w czwartek w Pradze z szefową brytyjskiego rządu Liz Truss m.in. o bezpieczeństwie, energii i klimacie – poinformowała KPRM. Ponadto szef rządu rozmawiał z premierem Norwegii ws. polityki klimatyczno-energetycznej UE.


Podziel się:   Więcej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w mediach spolecznościowych, że w Pradze, podczas pierwszego Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

„Spotkanie ma służyć pogłębieniu dialogu i współpracy w Europie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, energią i klimatem” – podkreślono.

To nie jedyne spotkanie, które szef polskiego rządu odbył podczas szczytu w Pradze. Mateusz Morawiecki spotkał się także z premierem Norwegii Jonasem Gahr Store.

„W trakcie spotkań z liderami premier porusza temat wojny wywołanej przez Putina i błędnej polityki klimatyczno-energetycznej UE” – podała KPRM.


Premier Morawiecki spotkał się w Pradze z szefem ukraińskiego rządu
Szef polskiego rządu w czwartek rozpoczął dwudniową wizytę w Czechach, gdzie reprezentuje Polskę podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej. W piątek będzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE.Premier Morawiecki przybył do Pragi na spotkanie europejskich liderów
„Przed rozpoczęciem sesji plenarnej szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem" - podała na Twitterze KPRM.

Ponadto na marginesie szczytu Morawiecki spotkał się m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, premierami Słowacji i Szwecji Eduardem Hegerem i Magdaleną Andersson, a także kończącym urzędowanie premierem Włoch Mario Draghim.

Powołanie nowego formatu – Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) – zaproponował w maju, w trakcie francuskiej prezydencji w Unii, prezydent Emmanuel Macron. Uznał, że istniejące organizacje, jak Rada Europy czy OBWE, nie są formatami, w których można szukać rozwiązań aktualnych problemów.

Później jego zdanie podzielili uczestnicy czerwcowego szczytu UE. Podkreślono wówczas, że obecne wyzwania geopolityczne dotyczą nie tylko 27 państw, ale całego kontynentu. Stąd w Pradze poza krajami UE obecni są przedstawiciele 17 innych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji i państw Bałkanów Zachodnich. Na spotkanie do Pragi zaproszeń nie dostali przedstawiciele Rosji i Białorusi.


Premier weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej w Pradze

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych