zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki rozmawiał z Andżeliką Borys o sytuacji na Białorusi

12:44, 12.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Sytuacja na Białorusi w kontekście protestów powyborczych i reakcji białoruskich władz była w środę tematem rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.


Podziel się:   Więcej

– W kontekście wydarzeń ostatnich dni (stłumienia przez władze protestów powyborczych - PAP) premier Mateusz Morawiecki pytał o sytuację Polaków i ogólnie o sytuację w kraju - powiedziała PAP w środę Andżelika Borys.

– Premier chciał wiedzieć, jak to odbieramy, w jakim stopniu te problemy nas dotknęły i czy jest potrzebna pomoc - dodała.

Borys podkreśliła, że Związek Polaków na Białorusi zgodnie ze statutem nie angażuje się w działalność polityczną, ale „ta sytuacja dotyczy wszystkich obywateli”.

– Zrelacjonowałam, kto (z działaczy i osób związanych z ZPB - PAP) został zatrzymany czy poturbowany, jaki jest stan tych osób – wskazała Borys. Wyjaśniła, że zatrzymane były osoby w Lidzie, Wołkowysku, Mińsku. W Grodnie został pobity przez funkcjonariuszy i trafił do szpitala dziennikarz polonijny Jan Roman, członek ZPB.

Borys powiedziała, że ZPB będzie udzielać pomocy prawnej Polakom potrzebującym wsparcia adwokata.

– Powiedziałam też, że otrzymujemy wsparcie z placówek konsularnych i jesteśmy w stałym kontakcie – powiedziała.
49396275

Prezydent Andrzej Duda apeluje do członków Rady Praw Człowieka ONZ o reakcję ws. Białorusi
Borys podziękowała również premierowi za pomoc humanitarną przekazaną na Białoruś w czasie epidemii SARS-CoV-2.

– Sytuacja jest trudna, ponieważ stosowana jest przemoc i siła wobec społeczeństwa obywatelskiego. W naszym odczuciu każde użycie siły będzie pogarszało sytuację. Uważamy, że władze powinny rozpocząć dialog ze społeczeństwem – dodała Borys.

– (Rozmowa z premierem) to bardzo ważny sygnał, że ZPB i Polacy na Białorusi mogą liczyć na wsparcie polskiego rządu – powiedziała działaczka. Jak dodała, premier przekazał jej swój bezpośredni numer telefonu, by miała możliwość pilnego kontaktu.

W niedzielę, poniedziałek i wtorek wieczorem na Białorusi doszło do protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. MSW podało, że zatrzymano ponad sześć tysięcy osób.

Morawiecki: mamy obowiązek solidarnie wspierać Białorusinów

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");