zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki rozmawiał z wojewodą lubuskim o sytuacji na Odrze

21:37, 11.08.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem o aktualnej sytuacji na Odrze. Wskutek zanieczyszczenia rzeki w województwie dolnośląskim i lubuskim tysiące ryb zostało zatrutych.


Podziel się:   Więcej

„Rozmawiałem przed chwilą z Władysławem Dajczakiem Wojewodą Lubuskim, który zdał bardzo dokładne sprawozdanie na temat aktualnej sytuacji na Odrze. Jutro zorganizuje on spotkania z samorządowcami w tej sprawie. Zlecone zostało sprawdzenie wszystkich ujęć wody w województwie lubuskim oraz pozostałych, które także mogą być zagrożone. Nad sprawą cały czas pracują funkcjonariusze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska” - napisał premier w czwartek wieczorem na Facebooku.

Dodał, że „ta sytuacja została niestety wykorzystana przez lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej do bezpardonowego ataku na wiceministra Grzegorza Witkowskiego”. „Apeluję o powściągliwość i współpracę nad jak najszybszym ratowaniem skażonych terenów” - podkreślił szef rządu.

W czwartek przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Klimatu, a także resortów infrastruktury i obrony narodowej oraz Wód Polskich zorganizowali konferencję prasową nad Odrą w Cigacicach (lubuskie). Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapewnił, że badania wody z Odry, w której doszło do masowego i niespotykanego na taką skalę śnięcia ryb, zostaną udostępnione w ciągu tygodnia.
- Na szczęście dzięki rybakom, dzięki wędkarzom i Wodom Polskim, dzięki samorządowcom udało się Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska i Wodom Polskim we Wrocławiu, Opolu i Zielonej Górze uruchomić odpowiednie służby, tak byśmy mogli wziąć próbki tej skażonej wody do badania. Zaręczam, że te wszystkie badania będą udostępnione maksymalnie w ciągu tygodnia - mówił Witkowski. Jego wypowiedź była przerywana nieprzychylnymi okrzykami grupy zgromadzonych ludzi.

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura.

Prezydent podpisał ustawę o dodatku węglowym