zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki rozpoczął jednodniową wizytę na Litwie

09:02, 17.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Od powitania przez szefa litewskiego rządu Sauliusa Skvernelisa rozpoczęła się wtorkowa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie. Politycy mają rozmawiać o relacjach dwustronnych, polityce bezpieczeństwa, a także wyzwaniach dotyczących instytucji UE nowej kadencji.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller zwrócił uwagę, że jest to kolejne w tym roku spotkanie szefów rządów Polski i Litwy.

– Wizyta ma charakter roboczy i rozpocznie się od spotkania premierów w +cztery oczy+. Wśród poruszanych tematów znajdą się kwestie dotyczące relacji dwustronnych, bezpieczeństwo oraz bieżące tematy z agendy UE, w tym problemy i wyzwania związane z funkcjonowaniem instytucji UE w nowej kadencji – powiedział rzecznik przed wylotem.

Przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w minionym tygodniu kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami. Przedstawiciel Polski, były europoseł PiS Janusz Wojciechowski, został kandydatem na komisarza rolnictwa. Natomiast Virginijus Sinkeviczius, litewski minister ds. gospodarki i innowacji, ma być odpowiedzialny za tekę „Środowisko i Oceany”.

Müller dodał, że podczas spotkania Morawieckiego ze Skvernelisem poruszony ma być również temat polityki wschodniej.


Premier Morawiecki złoży wizytę na Litwę


Premier: Sprawa pisowni nazwisk rodaków na Litwie nadal nie jest rozwiązana
Inauguracja kanału TVP Wilno

W trakcie wizyty na Litwie Premier Morawiecki weźmie też udział w inauguracji kanału TVP Wilno.

Jak informowało niedawno Centrum Informacji TVP, TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.

„W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie” – czytamy na stronie internetowej Centrum Informacji TVP.


Premier Morawiecki: Możejki to żywy pomnik Lecha Kaczyńskiego

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych