zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki udaje się z wizytą na Litwę

07:32, 17.09.2019;   autor: msies, akune;   źródło: PAP

Relacje dwustronne, polityka bezpieczeństwa, a także wyzwania dotyczące instytucji UE nowej kadencji - będą wśród tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego, który we wtorek w Wilnie spotka się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. Premier weźmie też udział w inauguracji kanału TVP Wilno.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller zwrócił uwagę, że będzie to kolejne w tym roku spotkanie szefów rządów Polski i Litwy. – Wtorkowa wizyta ma charakter roboczy i rozpocznie się od spotkania premierów w cztery oczy. Wśród poruszanych tematów znajdą się kwestie dotyczące relacji dwustronnych, bezpieczeństwo oraz bieżące tematy z agendy UE, w tym problemy i wyzwania związane z funkcjonowaniem instytucji UE w nowej kadencji - poinformował.

Müller zapowiedział też, że podczas spotkania Morawieckiego ze Skvernelisem poruszony ma być temat polityki wschodniej.

Przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w minionym tygodniu kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami. Przedstawiciel Polski, były europoseł PiS Janusz Wojciechowski, został kandydatem na komisarza rolnictwa. Natomiast Virginijus Sinkeviczius, litewski minister ds. gospodarki i innowacji, ma być odpowiedzialny za tekę „Środowisko i Oceany”.

W skład nowego kolegium wejdzie ośmiu wiceprzewodniczących, wśród nich wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych - Hiszpan Josep Borrell. Stanowiska wiceszefów wykonawczych Komisji obejmą osoby już w Komisji znane: Dunka Mergrethe Vestager, Holender Frans Timmermans i Łotysz Valdis Dombrovskis. Nowa Komisja będzie miała także czterech innych wiceszefów. Czeszka Viera Jourova będzie odpowiadała w KE za „wartości i transparentność”, a Grek Margaritis Schinas za „ochronę europejskiego stylu życia”. W zakres jego kompetencji mają wchodzić m.in. migracja i bezpieczeństwo.Premier Morawiecki na Litwie. Odwiedził żołnierzy kontyngentu „Orlik”
Inauguracja kanału TVP Wilno

Premier Morawiecki podczas wizyty na Litwie weźmie też udział w inauguracji kanału TVP Wilno.

Jak informowało niedawno Centrum Informacji TVP, TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.

„W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie” – podało Centrum Informacji TVP.


Premier: Sprawa pisowni nazwisk rodaków na Litwie nadal nie jest rozwiązana