zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki w Sejmie: Dajemy młodym pracownikom podwyżkę

10:28, 03.07.2019;   autor: msies;   źródło: TVP Info, PAP

– Zbyt dużo państwo polskie przez ostatnie 30 lat wymagało od młodych, a zbyt mało im pomagało – chcemy to zmienić – podkreślił premier Mateusz Morawicki podczas pierwszego czytania projektu ustawy zwalniającej osoby poniżej 26. roku życia z podatku dochodowego.


Podziel się:   Więcej

– Dzisiaj mam ogromną przyjemność zaprezentować jeden z najważniejszych projektów, który otwiera perspektywy dla młodych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Poprzez obniżkę PIT, dajemy młodym ludziom podwyżkę – podkreślił.

– Politycy powinni wyjść zza swoich spraw, zobaczyć się jak wygląda życie młodych, jak wygląda życie osób w wieku 19,20,25 lat, gdy podejmuje pracę, pomaga rodzicom, zakłada rodzinę, wynajmuje mieszkanie. Zbyt dużo państwo polskie przez ostatnie 30 lat wymagało od młodych, a zbyt mało im pomagało – chcemy to zmienić – podkreślił szef rządu.

Jak dodał, „temu ma służyć ten projekt, ma zwiększyć szansę i perspektywy, sprawić, by szanse młodych były takie jak ich odpowiedników na Zachodzie”.

Bez PIT dla młodych do 26. roku życia. Rząd przyjął projekt ustawy
 
 
 
...
 
Premier zaznaczył, że „młodzi potrzebują środków na wynajem mieszkania czy założenie rodziny”. – Projekt Bez PIT dla młodych to zero procent PIT, a 100 procent szans dla młodych. Z tego projektu skorzysta 2 mln młodych – podkreślił.

Szef rządu wskazał, że „młodzi ludzie muszą zostać w Polsce, do tego będziemy dążyć”. – To wielka inwestycja w ludzi młodych, w to, by mieli szansę nabrać nowych doświadczeń, a w ich portfelach zostały środki – dodał i zaznaczył, że „projekt jest oczekiwanym wystrzałem, na który czekają młodzi ludzie”. – Wierzę, że dzięki temu wielu postanowi tutaj wrócić, podjąć pierwszą pracę, że będzie im łatwiej tę pracę podjąć – dodał.

Premier podkreślił, że ten projekt jest bardzo dobry, „jest szansą, którą młodym ludziom chcemy dawać”. – Bez PIT dla młodych bez obciążeń dla młodych. Chcemy tworzyć dla młodych lepsze perspektywy, tworzyć dla nich możliwości nabywania nowych umiejętności – podkreślił.


Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia

Projekt ustawy - który wchodzi w skład tzw. nowej piątki PiS - zakłada zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, których przychody nie przekraczają w roku podatkowym 85,5 tys. zł. Według szacunków Centrum Informacyjnego Rządu z zerowego PIT-u skorzysta ponad 2 mln osób. Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że regulacja będzie obowiązywać od 1 sierpnia, jednak zastrzegł, że będzie to zależne od tempa prac w Sejmie i Senacie.
Zmiany w ustawie o podatkach

Zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26. roku życia - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 tys. 528 zł - odpowiada to górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej.

W 2019 r. limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy (od sierpnia do grudnia). Nadwyżka przychodów ponad limit 85 528 zł (w 2019 r. ponad 35 636,67 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Zgodnie z projektem w 2019 r. płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia) - jeżeli młody podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT.

„Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia - zwrot podatku z tytułu zwolnienia otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. Oświadczenie to nie będzie wymagane do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. - od tego roku z pensji nie będzie pobierana zaliczka, a zatem wynagrodzenie będzie wyższe” - zaznaczono.

Projektowana ustawa utrzymuje status quo w odniesieniu do dochodów pełnoletniego (do 25. roku życia) uczącego się dziecka przy ustalaniu prawa rodzica do preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci lub i ulgi na dzieci.

Nowa ulga nie będzie zwalniać z obowiązku zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS oraz zdrowotnych do NFZ.

W Ocenie Skutków Regulacji napisano, że w tym roku zmiana będzie kosztować sektor finansów publicznych 950 mln zł (476 mln zł budżet), a w kolejnych latach 2 mld 454 mln zł (1 mld 316 mln zł budżet).