zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Widzimy wysiłki Turcji, aby wesprzeć Ukrainę

07:48, 07.10.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Widzimy jakie wysiłki Turcja wykonuje, żeby wesprzeć Ukrainę poprzez sprzedaż np. swoich dronów Bayraktarów; na pewno prezydent Recep Tayyip Erdogan nie chce świata, w którym państwo kolonialne jakim jest Rosja mogło napadać innych sąsiadów - powiedział w czwartek w Pradze premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

W czwartek w Pradze rozpoczął się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), na który przybyli przywódcy 44 europejskich państw.

Na konferencji prasowej Morawiecki był pytany o czwartkowe wypowiedzi prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który miał wyrazić gotowość do pomocy w mediacjach między Ukrainą i Rosją. Szef polskiego rządu został również zapytany, czy podczas swojej rozmowy z Erdoganem, turecki przywódca użył i doprecyzował sformułowanie, że „najgorszy pokój jest lepszy od wojny”, co mogłoby oznaczać ustępstwa na rzecz Kremla.

- Nie, nic takiego w naszej rozmowie nie padło. Oczywiście Turcja jest w zupełnie unikalnym położeniu jako sąsiad przez Morze Czarne i Ukrainy, i Rosji. Widzimy jakie wysiłki Turcja wykonuje, żeby rzeczywiście z jednej strony wesprzeć Ukrainę poprzez sprzedaż swoich najwyższej klasy dronów Bayraktarów, także innej broni. I wiem też o zakulisowych próbach negocjacji, czy pośrednictwie w negocjacji. Ale to jest oczywiście pytanie do strony tureckiej - zaznaczył Morawiecki.
Dodał, że nie chcemy, żeby Ukraina przegrała wojnę i „żeby zapanował jeszcze dużo gorszy świat, w którym agresor, dyktator, państwo imperialne, państwo kolonialne jakim jest Rosja, żeby triumfowało, żeby mogło dominować, napadać innych sąsiadów”. - Myślę, ze nikt tego nie chce i prezydent Erdogan na pewno tego również nie chce - powiedział szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki: Szczyt w Pradze potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych