zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Wierzę, że Polska może stawać się krajem wysokich technologii

13:48, 08.06.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wierzę, że w 2025-2030 r. Polska może stawać się krajem wysokich technologii; krajem nie peryferyjnym, tylko takim, który ma przedsiębiorców, którzy są czołowymi producentami w wielu obszarach – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki wziął udział w konferencji „Gospodarcza suwerenność” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Znaleźliśmy się w miejscu, gdzie możemy mówić już o repolonizacji, możemy mówić już o zdrowym odzyskiwaniu suwerenności w świecie pełnym konkurencji, globalizacji, w ramach której my jesteśmy zanurzeni i chcemy być zanurzeni. Nie chcemy się otaczać przecież murem – zaznaczył premier.

– Przez jakiś czas w naszym środowisku - mówię to bez żadnego schadenfreude (satysfakcja czerpana z czyjegoś nieszczęścia – red.) – pojawiały się głosy chwalące Białoruś. Ja naszym krewnym Słowianom, Białorusinom życzę jak najlepiej oczywiście. Ale tamten model gospodarczy w dużym stopniu polegał właśnie na taniej ropie i gazie z Rosji, czyli względnym uzależnieniu, połączonym właśnie z takim zamknięciem. Dzisiaj mają tam spory kryzys, spore problemy. A więc ta droga, którą też w naszym środowisku - do pewnego stopnia - niektórzy chwalili do niedawana (...), to nie ta droga, to nie tędy droga – mówił.

Wskazał, że to nie jest droga, jeśli chcemy być najnowocześniejsi, chcemy w niektórych branżach królować, chcemy, żeby Polska była krajem wysokich technologii. – Chcę i wierzę, że w 2025 r. 2030 r. możemy stawać się już krajem wysokich technologii, krajem nie peryferyjnym, w rozumieniu – łatwym do wycofania w globalnych łańcuchów dostaw, globalnych łańcuchów produkcji, tylko krajem, państwem, które ma przedsiębiorców, którzy są czołowymi producentami w wielu obszarach – dodał.

Wyjaśnił, że rząd wzmacnia suwerenność gospodarczą również poprzez stopniową repolonizację kluczowych sektorów.


Premier: Postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

„Budowanie polskich oszczędności i kapitału – konieczne”

– Budowanie polskiej własności i oszczędności ma zasadnicze znaczenie dla zniwelowania zagranicznego zadłużenia Polski i odbudowania suwerenności gospodarczej – podkreślił premier Morawiecki.

W czasie swojego wystąpienia Morawiecki cytował niektórych ekonomistów i „mainstreamowi” media, które oceniają, że Polska jest w posiadaniu zagranicznego kapitału, który skolonizował Wschodnią Europę. Ubolewał, że nie mówiono tego samego w latach 90. i 2000.

Jak podkreślał, lekcją ostatniego kryzysu jest też to, że na koniec najważniejszym pytaniem jest to, kto jest wierzycielem. – Niestety w Polsce, do czego doprowadziło pierwsze 25 lat III RP, wierzycielem w ogromnym stopniu jest zagranica. Znaczna część długu państwowego jest w rękach zagranicznych właścicieli. Stopniowe odbudowywanie polskiej własności, kapitału, promocja eksportu może doprowadzić do wyrównania tego bilansu – mówił Morawiecki.

W tym kontekście wyraził wdzięczność środowisku Radia Maryja za promocję gospodarności i oszczędności. – Dziękuję polskim instytucjom finansowym, że promują polskie oszczędności. Na koniec równań ekonomicznych właśnie liczy się to, czy się za bardzo nie zadłużamy za granicą, po to żeby konsumować – wskazał.

Jak dodał, budowa polskiego kapitału i oszczędności będzie odbudowywać „zdrowo rozumianą suwerenność gospodarczą”, czyli przedsiębiorców i przedsiębiorstwa zakotwiczone w gospodarce światowej. Morawiecki zaznaczył, że właśnie taka droga jest zapisana w programie odpowiedzialnego rozwoju. Stąd np. Pracownicze Plany Kapitałowe – wyjaśnił.

Szef rządu oświadczył również, że dopiero obecnie rządząca ekipa „odważnie walczy z rajami podatkowymi”. – W negocjacjach z Brukselą doprowadziliśmy do tego, że po raz pierwszy galerie, biurowce i wielkie sklepy będą opodatkowane. Wcześniej tego nie było. A my doprowadziliśmy (do tego), że ci mali, którzy budują polski kapitał, będą mieli obniżone obciążenia – podkreślił. Dodał, że „ci duzi, którzy w ogóle nie płacili w Polsce podatków, będą je płacić, przynajmniej w jakiejś mierze”.Premier: zależy nam na polskim kapitale i polskich przedsiębiorcach
„Budujemy nowoczesną suwerenność – naruszyliśmy interesy wąskich grup”

– Budujemy suwerenność w wymiarze nowoczesnym, dobrze definiujemy polskie interesy, dlatego naruszyliśmy mnóstwo obcych i wewnętrznych interesów wąskich grup – mówił premier Morawiecki.

Podczas swojego wystąpienia szef rządu mówił, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, „skąd taka niechęć do nas”. – Dlaczego wszyscy na około, nie tylko w kraju, nas atakują – Bruksela, inne stolice (...), ale również Izrael – problemy polsko-żydowskie – dlaczego tak się zadziało, że jesteśmy wściekle atakowani ze wszystkich stron. To nie jest tylko przypadek – mówił.

– Bo właśnie my budujemy tą suwerenność w wymiarze nowoczesnym. My pokazaliśmy, że dobrze definiujemy polskie interesy i naruszyliśmy mnóstwo obcych i wewnętrznych interesów o charakterze wąskich grup interesu. Nagle wszyscy zrozumieli, że mamy pewną ofertę dla Polski, dla Polaków; chcemy tych Polaków łączyć, a nie dzielić (...) i jest ten wściekły atak na nas – kontynuował.

Jak dodał, z tego powodu obóz rządzący potrzebuje spójności. – Potrzebujemy spójności w ramach naszego obozu politycznego, który jest spójny, ale będziemy bardzo mocno dbali, chuchali, dmuchali na to; współpracowali ze sobą jak najlepiej, jak najbliżej – podkreślił.

– Potrzebujemy też w mądry sposób reagować na różnego rodzaju prowokacje. Prowokacje, które się pojawiają i starają się zdestabilizować dzisiejszą sytuację – mówił. – Nie dajmy się sprowokować. Potrzebujemy spokojnego, stabilnego robienia tego, co robimy do tej pory. Jesteśmy najbardziej prospołecznym rządem w historii III RP. Nie dajmy sobie wmówić tego, że pewne potknięcia przykrywają to – powiedział zwracając się do obecnych na spotkaniu.Morawiecki: tworzymy środowisko sprzyjające małym i średnim firmom

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych