zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier Morawiecki: Za dużo jeszcze w Polsce schodów, które są trudne do pokonania

13:26, 17.07.2018;   autor: msies;   źródło: TVP Info, PAP

– Mamy do czynienia z przełomem, który będzie w najbliższych latach widoczny m. in. w budownictwie poprzez podjazdy, barierki, windy. To są tematy, w których mamy ogromne zapóźnienia i jest w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w sprawie programu Dostępność Plus.


Podziel się:   Więcej

– Nie chcemy, żeby wchodzenie po schodach dostępność do urzędów, budynków użyteczności publicznej było wyprawą na symboliczne K2, na symboliczny szczyt – mówił premier podczas wtorkowej konferencji nt. rządowego programu Dostępność Plus.

– W maju przedsięwzięliśmy tę zmianę, obiecaliśmy, że od lipca będzie ten poziom lepszy i ta dostępność jest już na lepszym poziomie. W całym programie Dostępność Plus, który będzie przełomem dla osób w codziennym życiu, angażujemy ponad 23 mld zł. – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Jestem zbudowany konstruktywną debatą i tym ilu ministrów zaangażowało się w realizację programu – podkreślił.

Premier powiedział, że dzięki programowi „chcemy sprawić, aby przestrzeń użytkowa służyła wszystkim Polakom”. – Ten program to spełnienie idei solidarności w przestrzeni publicznej – dodał.

– Rok po roku coraz więcej dostępności będzie dla wszystkich. Słuchamy środowisk osób niepełnosprawnych i osób starszych. Ta dostępność architektoniczna, komunikacyjna będzie lepsza w szkołach, szpitalach, bibliotekach itp. – wyjaśnił premier.

Jak zaznaczył, „w Polsce jest za dużo schodów, które są trudne do pokonania i przez program Dostępność Plus nadrobimy zaniedbania naszych poprzedników i pomożemy funkcjonować w społeczeństwie wszystkim naszym obywatelom”.

Dostępność Plus. Rząd zajmie się projektem uchwały ws. ustanowienia programu
 
 
 
...
 
Kwieciński: To najdalej idący program przygotowany i realizowany w tej chwili w UE

Uczestniczący w konferencji minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, powiedział, że celem programu ma być poprawa warunków życia osób starszych, wymagających opieki lub niepełnosprawnych, poprzez m.in. dostosowanie do ich potrzeb przestrzeni publicznej.

– Jest to nie tylko najbardziej kompleksowy i najbardziej zaawansowany, ale najdalej idący program przygotowany i realizowany w tej chwili w Unii Europejskiej - podkreślił Kwieciński.

Dodał, że do jego realizacji wykorzystywane są zarówno środki międzynarodowe - pochodzące z UE w ramach polityki spójności, jak również z Funduszy Norweskich, funduszy z naszego budżetu oraz środki PFRON.

– Jest to program o budżecie już w tej chwili ponad 23 mld zł - powiedział.

Mówiąc o tym, dlaczego ten program jest obecnie ważny dla Polski podkreślił, że nasze społeczeństwo jest najszybciej starzejącym się w UE. – W roku 2016 osoby powyżej 65 r. życia stanowiły 16 proc., ale w roku 2023 będzie to już 24 proc. - powiedział.
Program Dostępność Plus

Celem projektu - jak zaznaczyli autorzy - ma być podniesienie jakości i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym w szczególności osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami mobilności i percepcji.

Program Dostępność Plus będzie realizowany w takich obszarach jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Program ma mieć dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnością. Chodzi na przykład o to, że nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych; przestrzeń publiczna będzie odpowiednio oznakowana; każdy nowo zakupiony środek transportu publicznego będzie przygotowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Drugi wymiar związany jest z inwestycjami budowlanymi, transportowymi i technologicznymi w już istniejącą infrastrukturę - dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pieniądze na realizację programu będą pochodziły z funduszy europejskich, tzw. funduszy norweskich, publicznych środków - na przykład z budżetu państwa czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Rada Ministrów zaplanowała działania w ramach nowego programu do 2025 roku. Na jego realizację przeznaczyła 23 miliardy złotych.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych