zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: mord w Auschwitz na zawsze pozostawił piętno na losach świata

12:47, 14.06.2017;   autor: msies;   źródło: PAP

– O ofiarach obozów pamiętamy i będziemy pamiętać zawsze – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do byłego niemieckiego obozu Auschwitz. – Opłakując dziś ofiary, pamiętamy też o tych, którzy z narażeniem życia nieśli im pomoc – podkreśliła.


Podziel się:   Więcej

– Obóz Auschwitz–Birkenau to miejsce uświęcone krwią ponad miliona niewinnych ofiar, ludzi, po których została pustka w sercach kochających ich rodzin i bliskich – mówiła premier. – Nie pozostała po nich jednak pustka w historii, nie pozostała po nich pustka w naszych sercach, pamiętamy o nich i pamiętać będziemy na zawsze – dodała.

Jak podkreśliła szefowa rządu obchodzony 14. czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich, Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w szczególny sposób przypomina o ich indywidualnych losach, jak i o tragicznej części historii Polski.

Premier zaznaczyła, że 77 lat temu w zatłoczonych wagonach dotarł z Tarnowa do obozu w Auschwitz pierwszy masowy transport więźniów, wśród których znaleźli się m.in. uczestnicy kampanii wrześniowej, członkowie ruchu oporu, działacze polityczni i społeczni, ludzie różnych wyznań, w tym Żydzi.

– Wszyscy ci ludzie nigdy nie powinni zmierzyć się z bezmiarem cierpienia, jaki zgotowano im w tej niemieckiej nazistowskiej fabryce śmierci. Stali się oni uczestnikami, świadkami metodycznie zaplanowanego ludobójstwa oraz upadku człowieczeństwa – powiedziała premier.
 
 
 
...
 
„Dla tych zbrodni nigdy nie będzie usprawiedliwienia”

– Wstrząsający i haniebny proceder przemysłowego mordu prowadzony w obozach koncentracyjnych na zawsze pozostawił piętno na losach świata. Dla tych zbrodni nienawiści nie ma i nigdy nie będzie usprawiedliwienia, dlatego tak ważne jest przekazywanie prawdy o tamtych wydarzeniach – dodała szefowa rządu.

Premier podkreśliła, że wielkim zadaniem dla polityków, jest doprowadzić do tego, by „tak straszliwe wydarzenia, jak te, które miały miejsce w Auschwitz, a także innych miejscach kaźni nigdy więcej się nie powtórzyły. Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli – powiedziała.
Uroczystości w Auschwitz

Główna uroczystość rozpoczęła się w południe przy budynku zwanym Lagerhaus, w pobliżu byłego obozu Auschwitz. W jej trakcie przedstawiciele resortu kultury i oświęcimskiego starostwa podpisali list intencyjny w sprawie powołania Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”. Placówka ma upamiętnić mieszkańców Oświęcimia i okolicy, w tym żołnierzy AK z oddziału Sosienki, którzy nieśli pomoc więźniom obozu.

Złożenie kwiatów przed Ścianą Straceń

Główną ceremonię poprzedziło złożenie kwiatów przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz, a także przed tablicą wmurowaną w ścianę budynku dawnego Monopolu Tytoniowego, położonego nieopodal byłego obozu. To w jego podziemiach Niemcy osadzili przywiezionych polskich więźniów, gdyż obóz nie był jeszcze gotowy.