zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Możliwość użycia weta jest traktowana przez nas bardzo poważnie

11:14, 30.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Musimy dbać o spójność Unii Europejskiej, ona jest zaszyta również w prawie weta; możliwość jego użycia jest traktowana przez nas bardzo poważnie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowym wpisie w mediach społecznościowych.


Podziel się:   Więcej

„Musimy dbać o spójność Unii Europejskiej - ona jest zaszyta również w prawie weta. Możliwość jego użycia jest traktowana przez nas bardzo poważnie” – głosi wpis szefa polskiego rządu na Facebooku.

„Będziemy bronić suwerenności państw europejskich, litery i ducha traktatów – będziemy bronić Europy ojczyzn!” – podkreślono we wpisie.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.


Premier: Polska i Węgry bardzo poważnie traktują możliwość użycia weta

Rozmowa premiera Morawieckiego z kanclerz Niemiec


W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z Angelą Merkel, kanclerz Niemiec, które w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe.

Po rozmowie poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu na lata 2021-2027.


Premier: Potwierdziłem kanclerz Niemiec gotowość do zawetowania nowego budżetu UE

Rozmowy premierów Polski i Węgier


W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier: Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z „arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności”.


Premierzy Polski i Węgier: Nasze stanowisko ws. budżetu UE niezmienne

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
20-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych