„Musimy dbać o spójność Unii Europejskiej - ona jest zaszyta również w prawie weta. Możliwość jego użycia jest traktowana przez nas bardzo poważnie” – głosi wpis szefa polskiego rządu na Facebooku.
„Będziemy bronić suwerenności państw europejskich, litery i ducha traktatów – będziemy bronić Europy ojczyzn!” – podkreślono we wpisie.
Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.
Premier: Polska i Węgry bardzo poważnie traktują możliwość użycia weta
Rozmowa premiera Morawieckiego z kanclerz Niemiec
W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z Angelą Merkel, kanclerz Niemiec, które w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe.
Po rozmowie poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu na lata 2021-2027.
Premier: Potwierdziłem kanclerz Niemiec gotowość do zawetowania nowego budżetu UE
Rozmowy premierów Polski i Węgier
W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier: Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z „arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności”.
Premierzy Polski i Węgier: Nasze stanowisko ws. budżetu UE niezmienne