zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Musimy wprowadzić nowe reguły, które ograniczą śmiertelność na drogach

07:26, 16.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Wprowadzamy pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy oraz możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym – ogłosił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Morawiecki powiedział na konferencji prasowej na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, że pod względem bezpieczeństwa na drogach „jesteśmy na ostrym zakręcie”.

– Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej (...). Jesteśmy w samym ogonie UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ginie w ostatnich latach średnio około 3 tys. osób na drogach – powiedział premier.

Zapowiedział – oprócz wprowadzonego niedawno obowiązku jazdy „na suwak” i „korytarza życia” – dodatkowe zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

– W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia – po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (...). Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy – poinformował premier.

Premier: „Korytarzy życia” i jazda „na suwak” to dopiero początek zmian
Inwestycje w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego

Zapowiedział też powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.
Premier: W grudniu ustawa o bezpieczeństwie na drogachDworczyk: Potrzebny szerszy program poprawy bezpieczeństwa na drogach
„Piratów na drogach trzeba wyeliminować”

– Piratów na drogach trzeba wyeliminować, wyeliminować skutecznie – podkreślił szef rządu. – Musimy zatem doprowadzić do zmian przepisów ruchu drogowego w taki sposób, żeby zmniejszyć wypadki, zmniejszyć śmiertelność wypadków na drogach – zapowiedział premier Morawiecki.

Jak wskazał, będzie to czynione poprzez inwestycje w infrastrukturę, ale także poprzez „powielanie najlepszych wzorców tych państw Europy Zachodniej, Unii Europejskiej”, które – jak wskazał – mają znacząco ograniczaną liczbę śmiertelnych wypadków na drogach.

– Zadbajmy o to, żeby już te święta najbliższe, święta Bożego Narodzenia, były świętami bezpiecznymi, czego życzę wszystkim kierowcom i wszystkim pieszym – zaapelował premier.Premier: Plan poprawy bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych