zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Na grobach naszych przodków i powstańców widzimy, czym jest wolność

19:47, 01.08.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Powstańcy warszawscy muszą być dla nas wszystkich najbardziej wyrazistym świadectwem wolności, walki o prawdę, godność i człowieczeństwo; to bohaterowie nie tylko Polski, ale też świata – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z harcerzami i wolontariuszami.


Podziel się:   Więcej

W środę przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po oficjalnych uroczystościach szef rządu spotkał się z harcerzami i wolontariuszami biorącymi udział w przygotowaniu akcji „Wolność łączy”.

Wcześniej – jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – w Muzeum Powstania Warszawskiego, Mateusz Morawiecki spotkał się powstańcami warszawskimi.

Morawiecki powiedział, że każdy z 63 dni powstania tłumaczy najlepiej, dlaczego jeszcze Polska nie zginęła i dlaczego jeszcze Polska nie zginie.

– Na grobach naszych powstańców, na grobach naszych przodków, którzy walczyli o wolność (...) najlepiej widzimy, czym była ta wolność, jak straszną krwią była okupiona – mówił szef rządu.


Premier zapowiada wsparcie dla powstańców warszawskichGodzina „W” w hołdzie tym, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim

 
 
 
...
 
„To była walka z największym barbarzyństwem”

Morawiecki stwierdził też, że powstańcy walczyli w taki sposób, „który dzisiaj trudno nam sobie nawet uświadomić”. Wskazał, że w pierwszych dniach walk dywizje niemieckie posługiwały się żywymi tarczami. – To była walka z największym barbarzyństwem. W Warszawę kły wbiła bestia, która była wyrazem nieludzkiej siły, próbującej zniszczyć doszczętnie Polskę – powiedział premier.

Jak dodał, powstańcy, którzy tutaj są z nami, i których nie ma już dzisiaj z nami, muszą być dla „nas wszystkich tym najbardziej wyrazistym świadectwem wolności, walki o prawdę, walki o godność, walki o człowieczeństwo”.

– To są bohaterowie nie tylko Polski, to są bohaterowie świata – podkreślił premier.Prezydent i premier złożyli kwiaty na grobie gen. Chruściela „Montera”
„Będziemy dbali i starali się zinwentaryzować wszystkie groby powstańcze”

– Zobowiązuję się w imieniu rządu Rzeczpospolitej Polskiej, że będziemy dbali i starali się zinwentaryzować wszystkie groby powstańcze – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania z harcerzami i wolontariuszami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego premier podkreślił, że powstańcy to nie tylko bohaterowie Polski, ale też bohaterowie świata. – Bo przeciwko największemu złu, arcyłotrom, bestiom stanęli do nierównego boju i walczyli do ostatnich dni, przez 63 dni, które uczyły nas, czym jest walka o pamięć, o wolność, o człowieczeństwo – powiedział szef rządu.

Premier zaznaczył, że jego pragnieniem jest „zidentyfikowanie, zinwentaryzowanie wszystkich grobów powstańców, wszystkich nazwisk”. – Zobowiązuję się w imieniu rządu RP, że będziemy nie tylko dbali i starali się zinwentaryzować wszystkie groby powstańcze, ale przeznaczamy również realne środki i zobowiązujemy IPN w odpowiednich regulacjach, odpowiednich ustawach, żeby mogiły powstańcze, które mówią nam tak wiele o naszej wolności, o tym, ile ona jest warta, żeby pamięć o nich szła przez pokolenia – powiedział Morawiecki.Terlecki: Powstanie Warszawskie było świadectwem, że niepodległa Polska żyje
„Nie byłoby naszej wolności bez Solidarności, bez AK, bez powstańców Warszawy”

– To, że dzisiaj jesteśmy, zawdzięczamy powstańcom warszawskim. Nie byłoby Solidarności bez Powstania Warszawskiego, nie byłoby naszej wolności bez Solidarności, bez Armii Krajowej, bez powstańców Warszawy, bez Żołnierzy Wyklętych – to jest ta ciągłość pokoleniowa. Chcemy, żeby wszyscy się nawrócili na tę prawdę historyczną, którą reprezentują powstańcy, ale reprezentuje też Muzeum Powstania Warszawskiego – zaznaczył premier.

Morawiecki dodał, że Muzeum Powstania „w trudnych latach walki o prawdziwą pamięć historyczną III RP zbudował prezydent Lecha Kaczyński, wówczas prezydent Warszawy”.Dworczyk: chcemy, aby nowela dot. grobów polskich bohaterów została przyjęta do końca lata

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");