zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Na posiedzeniu RE chcemy podnieść kwestię, jak postąpić wobec reżimu Łukaszenki

17:29, 25.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Sygnalizujemy przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej chcemy podnieść szereg aspektów, w tym także jak postąpić wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.


Podziel się:   Więcej

Podczas wspólnej konferencji po spotkaniu w Berlinie premier podkreślał, że jest rzeczą niezwykle ważną, aby cała wspólnota wolnych, demokratycznych państw, zwłaszcza Unia Europejska, zdawała sobie w pełni sprawę z tego, że obecny kryzys został wywołany w sztuczny sposób.

Jego umiędzynarodowienie jest jednym z naszych celów i dlatego dyskusje prowadzone także przez Charlesa Michela czy panią przewodniczącą (Komisji Europejskiej, Ursulę) von der Leyen są jak najbardziej tutaj wskazane – powiedział Morawiecki.

Dodał, że strona polska sygnalizuje przewodniczącemu Rady Europejskiej, że na jej najbliższym posiedzeniu chce podnieść szereg aspektów, o których była mowa też na czwartkowym spotkaniu „w tym także jak postąpić wobec reżimu Łukaszenki”.

– Jak postąpić wobec Białorusi, gdzie z jednej strony mamy ogromną część społeczeństwa, narodu, która jest w niewinny sposób pod presją polityczną, mamy więźniów politycznych, mamy zabójstwa polityczne, apelujemy o uwolnienie więźniów politycznych, z drugiej strony – realna polityka wskazuje na to, że tam jest dyktator, który dzisiaj stara się zdestabilizować tę część Europy – mówił szef polskiego rządu.Premier po spotkaniu z Merkel: Bronimy zewnętrznej granicy UE
 
 
 
...
 
Jak dodał, działania wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrela, czy działania Charlesa Michela uważa za „jak najbardziej wskazane i słuszne”.

Kanclerz Merkel jednym z tematów spotkania była jej rozmowa z Alaksandrem Łukaszenką. – Zapewniłam, że jeżeli chodzi o charakter kryzysu i jeśli chodzi o to, jak należy go rozwiązać, że mamy takie same stanowisko – powiedziała.

– Rozmawiałam też z panią (liderką białoruskiej opozycji, Swiatłaną) Cichanouską, gdzie była ta obawa, czy nie dowartościowujemy pana Łukaszenkę i wydaje mi się, że jeżeli chodzi o opiekę humanitarną dla migrantów i dostęp UNHCR oraz Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji – to on jest tą osobą do kontaktu – mówiła.


Premier: Trzeba planować kolejne sankcje, w tym handlowe
Angela Merkel podkreśliła, że )oczywiście to nie oznacza, że nie ma tutaj prawomocności wyborów na Białorusi". – Jeżeli staramy się o sankcje wobec Białorusi - to jest to oczywiście zgodne, wspólne działanie Unii Europejskiej – zapewniała.

– Chodzi o rozwiązanie problemu, co oczywiście nie jest takie proste i tutaj nie mam żadnych złudzeń, ale służy to temu samemu celowi, kierunkowi, a mianowicie, że próby wywierania presji na Unię mają być zakończone i żebyśmy znowu przeszli do normalnych procedur dyplomatycznych – powiedziała Merkel.


Premier Morawiecki w „Le Figaro” o obronie NATO i UE

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych