zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Na szczycie UE dalsza pomoc Ukrainie i status kandydacki do UE oraz kryzys energetyczny

15:54, 23.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Tematem posiedzenia szczytu UE będzie dalsza pomoc Ukrainie - finansowa i militarna, status kandydacki do Unii Europejskiej dla Ukrainy oraz kryzys energetyczny w Europie – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem Rady Europejskiej.


Podziel się:   Więcej

W czwartek w Brukseli rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej, w którym bierze udział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas briefingu przed posiedzeniem premier powiedział, że tematem obrad będzie dalsza pomoc Ukrainie. Szef rządu zapowiedział też, że będzie wnioskował o wsparcie Ukrainy kwotą co najmniej 9 mld euro.

– Tak, żeby mogły działać przynajmniej niektóre szpitale, szkoły, policja, straż graniczna, podstawowe funkcje państwa – dodał.

Podkreślił też, że tematem posiedzenia będzie także pomoc militarna dla Ukrainy i dalsze przekazywanie jej broni oraz sprzętu wojskowego.


Premier Morawiecki przybył do Brukseli. Weźmie udział szczycie Rady Europejskiej
 
 
 
...
 
– Będziemy także rozmawiali o bezprecedensowym kryzysie energetycznym, który jest dzisiaj przedmiotem dyskusji we wszystkich stolicach europejskich – zapowiedział także premier.


– Putin i Rosja dążą do destabilizacji w Europie, do tego, aby poparcie społeczne, wsparcie opinii publicznej dla Ukrainy osłabło - my temu przeciwdziałamy – dodał szef rządu.Premier Morawiecki udaje się na dwudniowy szczyt UE
Jak dodał, przedmiotem dyskusji będzie także kwestia nadania statusu kandydata do UE dla Ukrainy, a także dla Mołdawii oraz „otwarcie perspektywy europejskiej również dla Gruzji”.Garibaszwili: Dziękujemy Polsce za wsparcie naszych dążeń do członkostwa w UE
– Polska była głównym ambasadorem przyznania statusu kandydackiego dla Ukrainy. W Wersalu 3 miesiące temu Rada Europejska dyskutowała ten temat; wówczas wyszliśmy stamtąd w przekonaniu, że tylko Polska i niektóre kraje Europy wschodniej opowiadają się za przyznaniem Ukrainie tego statusu. Od tamtego czasu podjęliśmy ogromne wysiłki dyplomatyczne i dziś jesteśmy już bardzo blisko – mówił premier.KPRP o opinii KE: To wyraźny sygnał dla Rosji, że Ukraina i Mołdawia są częścią wspólnoty europejskiej
Premier Morawiecki wyraził nadzieję, że Ukraina otrzyma status kandydacki do UE i „przez to ta nadzieja Ukrainy na utrzymanie niepodległości i suwerenności zostanie także podtrzymana”.
Müller: Liczymy, że kraje członkowskie szybko zatwierdzą formalny status kandydata Ukrainy do UE


Parlament Europejski wezwał szefów państw i rządów do nadania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE

„Poruszymy kwestię przesmyku suwalskiego”


– Na szczycie UE poruszymy kwestię przesmyku suwalskiego, wzmocnienia flanki wschodniej oraz kryzysu żywnościowego – powiedział w Brukseli Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że podczas rozpoczynającego się w czwartek unijnego szczytu zamierza poruszyć temat przesmyku suwalskiego.

– Dzisiaj, Polska razem z Litwą jest w epicentrum tego dyplomatycznego starania się o wzmocnienie flanki wschodniej NATO, ale także flanki wschodniej UE – powiedział.

Przesmyk suwalski to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, zarazem oddzielający należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi. Przed kilkoma dniami portal Politico, powołując się na zachodnich planistów wojskowych, napisał, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby „pierwszym punktem kontaktu”.

Kryzys żywnościowy


, Inną kwestią – mówił Morawiecki – którą omówią unijni przywódcy, będzie kryzys żywnościowy.
>br/> – Putin chce sprowokować głód w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Polska jest dzisiaj ważnym kanałem tranzytu ukraińskiego zboża i ukraińskich towarów do Afryki Północnej i na Bliski Wschód. Odgrywamy tutaj kluczową rolę. Możemy jeszcze wzmocnić nasze działania, jeżeli otrzymamy wsparcie ze strony UE – oświadczył szef rządu.


Kowalczyk: O cenach żywności decydują rynku światowe, nie będzie ona tańsza
Wojna sparaliżowała eksport produktów żywnościowych z Ukrainy, co doprowadziło do gwałtownych wzrostów cen żywności na świecie. Według prognozy amerykańskiego ośrodka Center for Global Development wzrost cen wpędzi 40 milionów ludzi na świecie w skrajne ubóstwo i zagrożenie głodem.

Z kolei system wczesnego ostrzegania o głodzie agencji USAID wymienia 10 krajów szczególnie zagrożonych klęską. Według indeksu na skraju głodu jest ludność w części Etiopii, Kenii, Somalii, Sudanu Płd., Madagaskaru i Burkiny Faso.Kowalczyk: Eksport ukraińskiego zboża przez Polskę nie zagraża polskim rolnikom
Według USAID wojna wywołana przez Federację Rosyjską zablokowała 30 proc. światowego eksportu pszenicy i jęczmienia.

Jak napisał w piątek dziennik „Washington Post”, Ukraina przed wojną eksportowała 5-6 mln ton zbóż miesięcznie, zaś obecnie jest to ok. 2 mln – choć i tak jest to znacznie więcej, niż w początkowej fazie wojny.

USA mają nadzieję, że w obliczu rosyjskiej blokady portu w Odessie, Ukraina będzie mogła zwiększyć transport zbóż drogą lądową do ok. 4 mln ton. W tym pomóc ma m.in. budowa tymczasowych silosów na granicy polsko-ukraińskiej.


Müller: Ukraiński eksport nie zaszkodzi polskim rolnikom, którzy produkują żywność


Kowalczyk: Mamy w Polsce bardzo duży margines bezpieczeństwa żywnościowego

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych