zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Na szczycie UE w Porto zaprezentuję nasz model społeczny

10:43, 07.05.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Zaprezentuję w Porto nasz model społeczny, który opiera się o rodzinę i prowadzi do większej sprawiedliwości społecznej – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Portugalii na nieformalny szczyt UE.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu podkreślił, że wybiera się do Portugalii, „żeby dyskutować o problemach ogólnoeuropejskich, ale także po to, żeby zaprezentować nasz model społeczny”.

– Ten model doprowadził do zasadniczej zmiany w kierunku większej sprawiedliwości społecznej – zaznaczył Morawiecki.

Dodał, że rząd podjął próbę walki z takimi plagami jak bezrobocie, czy bieda, które „niszczą tkankę społeczną”.

– W Porto zaprezentujemy nasze osiągnięcia w tym zakresie. Model społeczny, który promuje podstawową komórkę społeczną jaką jest rodzina – podkreślił premier.

– Zmieniliśmy zasadniczo podejście do rodzin i chcemy się tym pochwalić – mówił szef rządu.Premier weźmie udział w Szczycie Społecznym oraz nieformalnym posiedzeniu RE
 
 
 
...
 

„Sprawiedliwość społeczna to także sprawiedliwy system podatkowy”


– Polska walczy o sprawiedliwy wspólny rynek, walczymy z protekcjonizmem; sprawiedliwość społeczna to także sprawiedliwy system podatkowy; Polska zdecydowanie opowiada się za eliminacją rajów podatkowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji przed wylotem do Portugalii na Szczyt Społeczny i nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej premier powiedział, że „Polska walczy o sprawiedliwy wspólny rynek”.

– Walczymy z różnego rodzaju protekcjonizmami. Z protekcjonizmem, który często jest częścią polityki państw zachodnich w szczególności – podkreślił szef rządu.

Dodał, że „to jest taka dość fałszywa teza, która podpowiada politykom zachodnim, że w ten sposób można chronić rynek wewnętrzny”.

– Tymczasem my wskazujemy na to, że walka o konkurencyjność całej UE jest w interesie wszystkich, także klasy średniej w Europie Zachodniej. I te nasze głosy przebijają się coraz lepiej, coraz mocniej – zaznaczył Morawiecki.

– Widzimy to w tym, że wiele inicjatyw jeszcze dwa lata temu bardzo głośnych dziś już albo zostało stępionych, albo wręcz odłożonych do lamusa. Takich inicjatyw, które blokują rozwój polskiej gospodarki. Będziemy oczywiście zabiegać dalej, by tu odnosić sukcesy – mówił premier.

Morawiecki podkreślił również, że sprawiedliwość społeczna to także sprawiedliwy system podatkowy, eliminacja rajów podatkowych, nie tylko tych poza UE. – Są też raje podatkowe wewnątrz UE – dodał. Podkreślił, że ten problem jest coraz mocniej dostrzegany przez OECD, UE czy nową amerykańską administrację.

– Mocny głos ze strony Polski właśnie zdecydowanie opowiada się za eliminacją tej niesprawiedliwości podatkowej – zaznaczył.

„Potrzebny jest swobodny dostęp do patentów na szczepionki przeciw COVID-19”


– Potrzebny jest swobodny dostęp do patentów na szczepionki przeciw COVID-19, będziemy do tego przekonywać najbogatsze państwa dysponujące patentami; Covid-19 to globalna choroba, szczepionki trzeba dostarczyć też do biedniejszych krajów -– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier przed wylotem do Portugalii na nieformalny szczyt UE zapowiedział, że będzie podnosił kwestię uwolnienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.

– Na pewno głośno powiem o pewnej zmianie, która jest potrzebna (...), mianowicie o swobodnym dopuszczeniu do patentów na szczepionki przeciw Covid-19 wszystkich tych, którzy mają technologiczne możliwości produkowania i wykorzystywania swoich linii technicznych dla produkcji szczepionek – oświadczył Morawiecki.

Jak zaznaczył, COVOD-19 to choroba globalna, to pandemia, która nie tylko doprowadziła do śmierci milionów ludzi na świecie, ale grozi też długotrwałą stagnacją i zapaścią gospodarczą.
Według premiera, musimy poradzić sobie z COVID-19 w wymiarze globalnym. Dodał, że także do biedniejszych, mocno zaludnionych krajów południa trzeba dostarczyć szczepionki.

– Nie chcemy dopuścić do czwartej fali (epidemii), albo zdecydowanie chcemy zrobić wszystko, żeby ta fala była jak najmniejsza, w Polsce najlepiej, żeby w ogóle jej nie było. A jeżeli gdzieś jej echa będą na świecie to żeby nie dotarły one do Rzeczypospolitej – powiedział Morawiecki.

– Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie i będziemy dążyć do tego, żeby przekonać te najbogatsze państwa, które są jednocześnie posiadaczami patentów do tego, żeby udostępniły te patenty i żeby ta produkcja mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony, pięć, dziesięć razy więcej niż to jest dzisiaj, bo to jest potrzebne wyeliminować epidemię na całym świecie – podkreślił szef polskiego rządu.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych