zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Nakłady na psychiatrię dziecięcą wzrosły z 250 do ponad 400 mln zł

14:00, 20.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W 2020 r. nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł, w ub. roku zwiększyliśmy też łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562 – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

– Wiele się mówi o wyzwaniach cywilizacyjnych, ale ich przełamanie to nie tylko walka z pandemią i walka o gospodarkę. To też walka o zdrowie psychiczne, dbałość o system psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej i inwestowanie środków w ten system – powiedział premier podczas konferencji prasowej. Premier zapewnił, że od kilku lat rząd konsekwentnie rozwija i inwestuje w psychiatrę dziecięcą.

– W sierpniu 2019 r. wdrożyliśmy nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W ub. roku nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł, w 2020 roku zwiększyliśmy łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562, a więc o ponad 50 proc. w ciągu jednego roku – mówił szef rządu.

Dodał, że w kwietniu 2020 r. działalność rozpoczęło 138 ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Opieki Psychoterapeutycznej.

– W planach finasowania oddziałów wojewódzkich NFZ zabezpieczone są środki na 349 miejsc udzielania świadczeń z pierwszego poziomu sieci psychiatrii dziecięcej – dodał Morawiecki.

Podkreślił rolę trzeciego sektora w psychiatrii dziecięcej, dziękował organizacjom pozarządowym, fundacjom za zaangażowanie w pomoc dzieciom i młodzieży.
 
 
 
...
 

Dzieci poddawane są nadmiernej presji, hejtowi


– Dzisiaj wiemy doskonale, że dzieci są narażone na niesamowite ryzyka. Na ataki różnego rodzaju: hejt, nienawiść. Poprzez to dochodzi do różnego rodzaju działań destrukcyjnych, do wielu problemów psychicznych, psychiatrycznych – zaznaczył premier dodając, że coraz częściej trudno odnaleźć im się w rzeczywistości.

Zauważył równocześnie, że sama świadomość dotycząca różnych zaburzeń psychologicznych jest większa. Z drugiej strony jednak dzieci poddawane są nadmiernej presji i rywalizacji. – To wszystko razem tworzy środowisko, w którym musimy wyciągnąć dłoń – stwierdził premier.

Równocześnie podkreślił, że powrót najmłodszych dzieci do szkół z klas I–III ma nie tylko aspekt edukacyjny, ale również psychologiczny. – Dziecko potrzebuje rówieśników, tych interakcji ze swoją klasą, kolegami i koleżankami – powiedział.

„Chcemy udostępnić wszystkie kanały komunikacji, aby jak najmniej było samobójstw wśród dzieci i młodzieży”


Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki omawiał działania ws. wsparcia psychiatrii dziecięcej.

Jako pierwszy punkt Morawiecki wymienił poprawę infrastruktury, remonty i unowocześnienie placówek. – Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł – to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział – podkreślał.

Zadanie drugie, o którym mówił premier, to uruchomienie bezpłatnej, całodobowej infolinii – w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat i e–mail.

– Problemy styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie – mówił Morawiecki.
Z kolei trzecim rozwiązaniem – jak podkreślał szef rządu – to zwiększenie dostępności świadczeń, szkolenia i cały system, aby z problemem walczyć u jego źródeł.

– Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Morawiecki.

Poinformował, że „wszystko to oznacza inwestycje wysokości powyżej 220 mln złotych”. – I w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia, dostępność specjalistów. Wszystko po to, żeby dla dzieci i dla młodzieży ta ewentualna terapia była jak najbardziej dostępna – podkreślił premier.

Wokół walki z problemami dzieci i młodzieży pojawia się konsensus polityczny


– Cieszę się, że również wokół tak ważnej sprawy, jak walka z problemami psychicznymi u naszych dzieci, u młodzieży związanymi z epidemią i nie związanymi z epidemią, walka z tym hejtem, który się w internecie pojawia, że buduje się wokół tego konsensus społeczny, konsensus polityczny – powiedział premier w środę na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że z jego perspektywy jest to ważne, „ponieważ tak ważna sprawa powinna być wyciągnięta poza nawias sporu politycznego”. – Powinniśmy mówić o tym językiem łagodnym, pełnym empatii po to, żeby nie kłócić się, tylko jak najwięcej razem zrobić dla dzieci i dla młodzieży – podkreślił szef rządu.

Dodał, że to co jest w tej kwestii proponowane, „to pierwszy krok w kierunku bezprecedensowego poszerzenia całego systemu”. – Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy, niż troska o los dzieci i młodzieży, systemowa poprawa całego obszaru związanego z poradnictwem dla dzieci i młodzieży, ze zwiększeniem dostępności terapeutów, psychologów, psychoterapeutów. To jest dla nas nie tylko zadaniem numerem jeden – dla służby zdrowia – ale jest to swojego rodzaju moralny obowiązek – powiedział premier.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych