zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: nie będzie żadnego testu przedsiębiorcy

09:29, 16.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Brukseli, gdzie w czwartek będzie mówił o ograniczeniu luki VAT i CIT, napisał na Twitterze: „Nie będzie żadnego testu przedsiębiorcy”. Szef rządu odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień dotyczących testu.


Podziel się:   Więcej

W czwartek „Rzeczpospolita” opublikowała list polskiego mikrobiznesmana, który apeluje do premiera o wycofanie się z wprowadzenia testu przedsiębiorcy. Kilka dni wcześniej „Rz” napisała, że pomimo zapewnień, zgodnie z którymi takiego testu nie będzie, zmiany przepisów są wciąż przygotowywane.

Morawiecki zapewnił w czwartek na Twitterze, że taki test nie zostanie wprowadzony. „Za godzinę lecę do Brukseli, gdzie będę mówił o naszych sukcesach w ograniczaniu luki VAT i CIT. Ale jeszcze zanim wystartuję, chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY” – napisał premier.

Tzw. test przedsiębiorcy miałby umożliwić określenie, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Został on uwzględniony w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji (APK). Z przyjętej w pod koniec kwietnia przez rząd APK wykreślono jednak zapisy dotyczące „testu przedsiębiorcy”.

Cyrańska: przedsiębiorcy oczekiwali uproszczeń w rozliczaniu VAT
Zamiast proponowanego pierwotnie przez MF testu, resort finansów postuluje uszczelnienie kwalifikacji przychodów do źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza” – zmiany mają być wypracowane wspólnie z MPiT, MIiR i RDS.

Podczas czwartkowej wizyty w Brukseli szef rządu weźmie udział w konferencji „Przyszłość opodatkowania w UE” w think tanku Bruegel, a także w konferencji z okazji 15–lecia Polski w UE w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. Morawiecki zainauguruje również centrum mające wspierać polskie firmy i naukę w Brukseli „Business and Science Poland”.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych