zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Nie dopuścimy do tego, by skutki działań Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość

20:32, 17.05.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Nie dopuścimy do tego, by skutki działań Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość – stwierdził premier Mateusz Morawiecki mówiąc o działaniach rządu w sprawie wsparcia rodzin z kredytami hipotecznymi.


Podziel się:   Więcej

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób posiadających kredyty hipoteczne.

W nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych Morawiecki podkreślił, że „bezpieczeństwo finansowe Polaków to absolutny priorytet rządów Prawa i Sprawiedliwości".

Wiemy, że czasy są trudne. Najpierw pandemia, a teraz „putinflacja” – to wszystko zagraża stabilności finansowej polskich rodzin" – mówi szef rządu. – W takim momencie rząd musi ruszyć ze wsparciem. Skutki „putinflacji” szczególnie odczuwają rodziny z kredytem hipotecznym. Ten kredyt miał być szansą na dom, a stał się dla wielu obciążeniem ponad siły – dodał. – Nie dopuścimy, żeby skutki działań Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość i zrujnowały ich marzenia – podkreślił.

Morawiecki przypomniał, że trzy tygodnie temu zapowiedział pakiet wsparcia dla kredytobiorców. – Dziś przekuwamy te słowa w czyny – powiedział. – Rząd przyjął rozwiązania, które dadzą ulgę tysiącom polskich rodzin – mówił premier.


Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie czternastych emerytur
– Po pierwsze: każdy będzie mógł skorzystać z ośmiu miesięcy wakacji kredytowych, bez dodatkowych warunków i opłat. Po drugie: rodziny w najtrudniejszej sytuacji materialnej otrzymają wsparcie w spłacie kredytu nawet do 2 tysięcy złotych miesięcznie na prostych zasadach, bez zbędnych formalności. Po trzecie: zobowiązujemy banki do tego, by wzięły większą odpowiedzialność za wsparcie kredytobiorców. Jedziemy przecież na tym samym wózku i musimy się wspierać. Czas, żeby wszyscy to zrozumieli. Nie da się nikogo zmusić do solidarności, ale instytucje zaufania publicznego mają pewne zobowiązania wobec społeczeństw – powiedział Morawiecki.

Dodał, że „odpowiedzialne państwo musi wywiązywać się z roli gwaranta tych zobowiązań", a wybierając PiS „Polacy wybrali konkretny model państwa, państwa, w którym rząd, Sejm i administracja służą obywatelom, reagują na ich potrzeby i bronią ich interesów". – Tym różnimy się od naszych poprzedników. W centrum naszego zainteresowania zawsze będą Polacy. My wiemy, że pracujemy dla państwa, a nie dla grup interesów i ich lobbystów. Nie omijamy trudnych tematów i problemów, tylko stawiamy im czoła i dotrzymujemy słowa – dodał Morawiecki.

Jak poinformował we wtorek resort finansów wśród proponowanych w projekcie ustawy rozwiązań, jest możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na osiem miesięcy; kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.
Wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Dzięki temu np. kredytobiorca, którego miesięczna rata wynosi 2400 zł, zmniejszy swoje obciążenie o 19 tys. 200 zł.

W projekcie są także przepisy, dotyczące zastąpienia obecnie używanego przez banki wskaźnika WIBOR innym wskaźnikiem, a także rozwiązania, których celem jest zwiększenie wartości środków, wpłacanych przez banki do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – budżet FWK ma się zwiększyć do ponad 2 mld zł w 2022 r. i ma móc zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych.


Müller: Chcemy przedłużyć obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej