zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: nie dopuścimy do tego, żeby Polska w jakikolwiek sposób odpowiadała za II wojnę światową

17:56, 18.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Na pewno nie dopuścimy do tego, żebyśmy w jakikolwiek sposób odpowiadali za II wojnę światową – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Polska została podczas II wojny światowej „brutalnie rozgrabiona” a jej ludność poddana eksterminacji.


Podziel się:   Więcej

Premier został na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie zapytany, co dzieje się z projektem ustawy reprywatyzacyjnej, który jeszcze przed dwoma laty powstał w resorcie sprawiedliwości (przewiduje on m.in. rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r., zakaz zwrotów w naturze oraz handlu roszczeniami). Padło też pytanie o zapowiadane podczas ostatniej kampanii wyborczej rozwiązania prawne, mające na celu zabezpieczenie Polski przed ewentualną wypłatą odszkodowań wojennych.

Morawiecki powiedział, że w obu przypadkach – i projektu dotyczącego reprywatyzacji i regulacji związanych z odszkodowaniami – dalej „trwają analizy”.

Podkreślił jednocześnie: – Na pewno nie dopuścimy do tego, żeby jakiekolwiek roszczenia wobec państwa, które zostało brutalnie rozgrabione, którego ludność poddana została eksterminacji, mordowaniu, żebyśmy my w jakikolwiek sposób odpowiadali za II wojnę światową.

Zapowiedziane na początku maja przez premiera Mateusza Morawieckiego zmiany w prawie miały być odpowiedzią na amerykańską ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczącą zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom. Przepisy tej ustawy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

P. Jaki o komisji weryfikacyjnej: możliwa jest kolejna nowelizacja ustawy
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych