zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Premier: Nie może być tak, że Europa zostawia Ukrainę na pastwę Rosji dlatego, że jest poza UE

15:32, 24.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Nie może być tak, że Europa zostawia Ukrainę na pastwę Rosji tylko dlatego, że jest poza Unią Europejską – powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii.


Podziel się:   Więcej

Po unijnym szczycie, na którym zdecydowano o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej, polski premier podkreślał, że podczas poprzednich spotkań europejskich liderów nie przypuszczano, że Ukraina taki status otrzyma.

To szeroko zakrojona akcja dyplomatyczna, rozmowy polityczne – przede wszystkim ze strony Polski – doprowadziły do tego, że Ukraina otrzymała ten sztandar nadziei, że ma tę nadzieję wejścia do Unii Europejska, co jest dla walczącej Ukrainy niezwykle ważne – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że bardzo często rozmawiał z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i prezydentem Wołomyrem Zełenskim.

– Wiem doskonale, jak to jest ważne, jak to jest przełomowe. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju przewrót Kopernikański w polityce unijnej, bo wiemy dobrze, że wiele krajów czekało na przyznanie takiego statusu bardzo długo, czasami zbyt długo – powiedział szef rządu.Premier: Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy
 
 
 
...
 
Premier Morawiecki dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaangażowanie w sprawie Ukrainy.


– Ja również rozmawiałem z wieloma premierami, i to niejednokrotnie na ten temat, jak ważne jest połączenie tych kropek na rysunku – mówił.

– Walka nie może się odbywać w próżni. Musi być jednocześnie swego rodzaju na to odpowiedź ze strony Europy. Nie może być tak, że Europa, Unia Europejska zostawia Ukrainę tylko dlatego, że jest poza granicami Unii Europejskiej, na pastwę Rosji, więc jest to strategiczna zmiana, jest to bardzo głęboka zmiana, która doprowadzi, wierzę w to bardzo mocno, do uwolnienia w jak najkrótszym czasie Ukrainy z rąk rosyjskich sołdatów, do wyjścia rosyjskich żołnierzy z terytorium Ukrainy – powiedział premier.Unijny szczyt w Brukseli. Premierzy o gospodarczych turbulencjach w Europie

„Rada Europejska zatwierdziła pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro”


– Rada Europejska zatwierdziła dalszą pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro – powiedział premier Mateusz Morawiecki po unijnym szczycie. Poinformował, że w konkluzjach szczytu znalazły się również zapisy o pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Na konferencji po szczycie Rady Europejskiej premier powiedział, że unijni przywódcy zatwierdzili dalszą pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro.Premier Morawiecki przybył do Brukseli. Weźmie udział szczycie Rady Europejskiej
Mateusz Morawiecki przekazał, że w konkluzjach szczytu znalazły się także zapisy o pomocy wojskowej dla Ukrainy.

– Przewaga w artylerii, jak podają nasi sojusznicy i nasze własne źródła, jest 1:8, 1:10. Jakże ciężko walczy się z taką przeważającą siłą wroga. Dlatego Polska, a także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, państwa bałtyckie, robią wszystko, aby pomóc Ukrainie w dostawach broni – powiedział Morawiecki.Morawiecki: Ukraina uzyskała status kandydata do UE; to historyczny dzień dla Europy
Podziękował także Komisji Europejskiej za odegranie pozytywnej roli w namawianiu unijnych przywódców do przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.Müller o nadaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE: dobry dzień dla Europy

„Jednym z tematów szczytu UE – kryzys energetyczny i związana z nim konieczność zmian”


Premier Mateusz Morawiecki relacjonował po zakończeniu szczytu UE, że jednym z tematów dyskusji był kryzys energetyczny, a on wskazał m.in. na projekty koniecznych zmian polityki UE w tym obszarze.

Przypomniał, że Polska chce powrotu do energetyki węglowej; mówił też o potrzebie magazynowania LNG.

Po zakończeniu szczytu premier Morawiecki relacjonował, że dyskusja dotyczyła też m.in. kryzysu energetycznego. – Bardzo mocno wskazywałem na wiele projektów zmian, które powinny nastąpić – powiedział szef polskiego rządu.

Podkreślił, że surowce naturalne stanowią broń w rękach Władimira Putina. – Wiedzieliśmy to wcześniej, kiedy przestrzegaliśmy przed Nord Strem 1 i Nord Stream 2, przed gazociągiem północnym, którym gaz płynie z Rosji do Niemiec. Dziś Niemcy przyznają nam w całej rozciągłości rację, i to wszyscy ci, którzy także byli po drugiej stronie barykady i jednak wiemy, że pakiety sankcji, wdrażane przez nas, mają tę charakterystykę, że musimy skompensować dostawy węglowodorów rosyjskich innymi dostawami. Dlatego rozmawialiśmy o tym jak zapobiec kryzysowi energetycznemu w całej Unii Europejskiej jesienią – powiedział Morawiecki.


Przywódcy UE rozmawiają o inflacji i kryzysie energetycznym


Premier przed drugim dniem szczytu: Są potrzebne ogólnoeuropejskie rozwiązania ws. energetyki
Według niego taką alternatywą jest węgiel. – Mówiłem, wskazując na gotowość Niemiec, Austrii, Holandii do czasowego, awaryjnego ponownego włączania elektrowni węglowych, o tym, że Polska zamierza rozwijać ten kierunek, że chcemy zwiększyć także i nasze wydobycie węgla, że robimy to już dzisiaj, aby zapobiec kryzysowi energetycznemu jesienią i zimą – poinformował Morawiecki.

Dyskusja na szczycie dotyczyła także – jak mówił – obowiązku magazynowania gazu. – Polska zmagazynowała już gaz w ilości powyżej 95 proc. zawartości naszych magazynów. Jest to dużo wyższy wskaźnik niż w całej Unii Europejskiej – powiedział premier.


Naimski: Odbiorcy gazu w Polsce mogą czuć się bezpiecznie
Szef rządu podkreślił także „konieczność przepracowania formuły systemu ETS”, czyli uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

– Apeluję o to, aby przynajmniej w perspektywie najbliższych 12 miesięcy albo zawiesić funkcjonowanie tego systemu, albo przynajmniej ograniczyć pułap cenowy, względnie także podmioty, które mogą uczestniczyć w nabywaniu i sprzedawaniu uprawnień do emisji CO2 – powiedział Morawiecki.


Sejm uchwalił ustawę mającą chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych