zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Premier: Nie podoba się nam, że Pfizer zmniejszy liczbę dostarczanych szczepionek

15:08, 18.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Mi i innym premierom UE nie podoba się to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć w najbliższych dniach liczbę dostępnych dawek szczepionki przeciwko COVID-19 dla obywateli UE - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier pytany o to, czy dotychczasowe działania rządu dotyczące wprowadzanych obostrzeń nie stwarzało „zagrożenia zamieszania i kosztów”, odparł, że strategia zaproponowana pod koniec listopada działa lepiej niż w krajach sąsiednich.

Zdaniem szefa rządu decyzja o wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się w noc sylwestrową czy ujednolicenie terminu ferii zimowych dla dzieci pomagają w walce z pandemią.

Przekonywał, że rząd nadal będzie planował obostrzenia i restrykcje w oparciu o wiele parametrów. Morawiecki dodał, że priorytetem jednak jest obecnie program szczepień.

W ocenie szefa rządu program ten działa dobrze, działa infolinia oraz proces dystrybucji i realizacji szczepień.

– Jednak jesteśmy limitowani dostępnością dawek i tutaj z całą mocą chcę podkreślić, że nie podoba się mi ani innym premierom UE to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć w najbliższych dniach liczby dostępnych dawek dla obywateli UE, w tym dla obywateli Polski” – mówił premier.

„Wchodzimy w kluczowy etap szczepień”. 818 straconych szczepionek. „Ta wysoka liczba nas martwi”

Polska jest przygotowana na przyjęcie większych dawek szczepionki


Morawiecki zapewnił, że Polska jest przygotowana na przyjęcie większych dawek szczepionki i wyraził zadowolenie, że wkrótce do Polski dotrą szczepionki także innych firm.

– W najbliższych tygodniach, miesiącach będzie naprawdę dużo więcej dawek do szczepień, bo to jest jedyne dzisiaj dostępne na świecie, w Europie remedium na koronawirusa – podkreślał premier.

Szef rządu dodał, że to od tempa szczepień będzie zależało zdejmowanie obostrzeń i restrykcji oraz otwarcie gospodarki, ratowanie miejsc pracy „poprzez aktywność gospodarczą, a nie przez setki miliardów złotych przeznaczanych z budżetu państwa”.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID–19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć – poinformowano – konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Opozycja wesprze wysiłki rządu, musimy szczepić około 1 mln osób tygodniowo

Kalendarz transmisji

27-02-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych